Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
7 °C
AAA

Bielski szpital wojewódzki zawiesił decyzję o wznowieniu porodów rodzinnych

Wiadomości
foto: facebook.com/szpitalwojewodzki
Bielski szpital wojewódzki zawiesił w środę decyzję o wznowieniu 1 lutego porodów rodzinnych. Placówka wystąpiła do Rzecznika Praw Pacjenta z pytaniem, czy może stosować procedurę, według której osoba towarzysząca kobiecie musi być zaszczepiona przeciw koronawirusowi lub ozdrowieńcem.

Szpital zawiesza decyzję dotycząca wznowienia 1 lutego porodów rodzinnych. W związku z licznymi pytaniami rodzących kobiet oraz ich rodzin, dotyczących tej kwestii, chcieliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Po fali krytyki, która (…) przetoczyła się przez media informujemy, że wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Pacjenta z zapytaniem, czy możemy zastosować przyjętą przez nas procedurę

głosi wydane w środę oświadczenie szpitala wojewódzkiego.

Placówka przypomniała zarazem, że 15 lipca ub.r. Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dotyczące porodów rodzinnych.

W dokumencie zastrzeżono, że +ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie powinien podjąć kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, w porozumieniu z ordynatorem oddziału położniczo-ginekologiczno, mając na uwadze lokalne względy organizacyjne, pozwalające na izolację rodzących i osób im towarzyszących. Podkreślono również, że "szczegółowe wymagania wobec rodzących i towarzyszących im osób, powinny być ustalane w oparciu o możliwości danej placówki"

podał szpital.

W oświadczeniu zwrócono zarazem uwagę, że „konsultanci krajowi w dziedzinie położnictwa i ginekologii wśród wymagań zalecanych w czasie epidemii COVID-19 wymienili niezbędne, minimalne warunki, które muszą spełnić osoby mogące towarzyszyć podczas porodu rodzinnego: wypełnienie ankiety epidemiologicznej przez osobę towarzyszącą, noszenie przez nią maski i rękawiczek, a także opuszczenie oddziału w ciągu dwóch godzin po rozwiązaniu”.

Rodząca wraz z osobą towarzyszącą powinna także przebywać w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej, wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny

wskazał szpital.

Bielski szpital dodał w oświadczeniu, że trakt porodowy w placówce posiada tylko jeden, oddzielny węzeł sanitarny, „co w czasie epidemii COVID-19 nie pozwala na zorganizowanie porodów rodzinnych dla wszystkich chętnych, którzy chcą wspierać kobiety w tych ważnych chwilach”.

Szpital poinformował, że oddziały: ginekologiczno-położniczy oraz noworodkowy wymagają przebudowy.

Szpital planuje przeprowadzić taką inwestycję w najbliższych latach, jeżeli uda się pozyskać na ten cel dodatkowe środki

dodała.

We wtorek szpital wojewódzki informował, że zamierza od 1 lutego wznowić porody rodzinne. Zaznaczono, że rodzącej kobiecie będzie mógł towarzyszyć jedynie ozdrowieniec, posiadający potwierdzenie przebycia zakażenia, lub zaszczepiony przeciw koronawirusowi, przy czym od drugiej dawki szczepionki musi minąć co najmniej siedem dni.

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej to jedna z największych i najbardziej nowoczesnych placówek na południu Polski. Posiada m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. (PAP)


Komentarze