Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
20 °C
AAA

Biedroń: propozycja dożywocia za aborcję mrozi krew w żyłach

Wiadomości
foto: facebook.com/RobertBiedron
Niewyobrażalne słowa; mrożące krew w żyłach - powiedział we wtorek europoseł Lewicy Robert Biedroń, pytany o propozycję kary dożywotniego pozbawienia wolności za przeprowadzenie aborcji z niskich pobudek.

Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk, który podpisał się pod wnioskiem do TK ws. aborcji, w poniedziałek w TVN24 został zapytany dlaczego za skrócenie życia poczętego nie grozi dożywocie, skoro życie poczęte jest pełnowartościowym człowiekiem. Poseł odparł, że jest to "kwestia pewnego rodzaju niekonsekwencji i być może należy zastanowić się, jak do tego tematu podejść w przyszłości".

W sytuacji, kiedy ktoś z niskich pobudek, na przykład (...), w kontekście przepisu z Kodeksu cywilnego o tym, że dziecko poczęte może dziedziczyć, czysto teoretyczny przypadek: ktoś zostawia majątek temu dziecku, a matka, wiedząc, że jest druga w kolejności dziedziczenia to dziecko usuwa, działając z niskich pobudek, tylko po to, żeby to ona dziedziczyła, a nie te jej narodzone dziecko, kiedy urodzi się żywe, to uważam, że tak, że należy taki przypadek traktować jak morderstwo

oświadczył polityk.

W mediach pojawiły się informacje, że Bortniczuk proponuje karę dożywocia za aborcję z niskich pobudek. Poseł dementował później te doniesienia na Twitterze wskazując, że jego wypowiedź została zmanipulowana.

Biedroń pytany był we wtorek o propozycję kary dożywocia za aborcję z niskich pobudek w wp.pl.

Usłyszeć takie słowa w 2021 r. w sercu Europy, w momencie kiedy kobiety wychodzą na ulicę, bo boja się o swoje życie i zdrowie w związku z podjętą decyzją przez tzw. Trybuna Konstytucyjny, jest mrożące krew w żyłach

mówił.

Europoseł zwrócił uwagę, że Bortniczuk jest posłem koalicji rządzącej.

Takie słowa wypowiadają chyba ludzie, którzy nie mają sumienia, nie mają matki, nie mają córek nie mają koleżanek. Niewyobrażalne słowa

ocenił polityk.

Jak zaznaczył, powszechne oburzenie na wypowiedź posła Bortniczuka pokazuje, że w Polsce nie ma przyzwolenia, żeby "kobieta była chodzącą trumną". Biedroń dodał też, że słowa posła Porozumienia jednoznacznie pokazują na intencje posła.

W środę w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w nocy w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.(PAP)


Komentarze