Wyciag w szczyrku

Redakcja

25 listopada, 2020

Jako gminy Beskidzkiej 5, w nawiązaniu do ogłoszonych 21 listopada 2020 roku obostrzeń w ramach "100 dni solidarności", chcemy przekazać Panu nasze postulaty i wspierające je argumenty, które pozwolą na złagodzenie rygorów, zawartych w projekcie rozporządzenia - piszą w liście do premiera burmistrzowie gmin.

Burmistrzowie Wisły, Szczyrku, Ustronia, Brennej oraz Istebnej wystosowali apel do Premiera Morawickiego w sprawie zbliżającego się sezonu zimowego oraz nadchodzących ferii zimowych.
 

U progu sezonu zimowego priorytetem jest zwrócenie szczególnej uwagi na branżę hotelarską, gastronomiczną, narciarską oraz cały szereg branż pokrewnych, uzależnionych w Beskidach od turystyki. To właśnie turystyka pozwala na utrzymanie zatrudnienia wielu podmiotów gospodarczych, funkcjonujących na naszym terenie - piszą w liście do prezesa Rady Ministrów przedstawiciele beskidzkiej 5

W skierowanym do prezesa Rady Ministrów liście włodarze gmin podkreślają, że wstrzymanie działalności branż hotelarskiej i gastronomicznej może oznaczać całkowita zapaść gospodarczą całego regionu oraz utratę pracy przez kilkanaście tysięcy osób. 

Chcemy podkreślić, że Beskidzka 5, czyli 5 gmin turystycznych, leżących w Beskidzie Śląskim, znajduje się zaledwie 80 kilometrów od aglomeracji śląskiej, w której mieszka ponad 6 milionów osób. Beskidy od zawsze były dla Górnego Śląska naturalnym miejscem wypoczynku, a turystyka w Beskidzkiej 5 jest głównym źródłem dochodu jej mieszkańców - podkreślają autorzy listu.

Podając swoją argumentację kierują też do Morawieckiego swoje postulaty, które ich zdaniem mogą uratować ich miasta a także cały sektor branży turystycznej w regionie beskidzkim. 
 

Postulujemy:

1. Umożliwienie funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych (obiekty noclegowe, restauracje, handel, szkoły narciarskie, trasy narciarstwa biegowego, lodowiska, wypożyczalnie sprzętu i cała infrastruktura okołonarciarska) na podstawie wypracowanych i zatwierdzonych przez GIS protokołów sanitarnych. Konieczność traktowania branży turystycznej i sportowej jako całości.

2. Wydłużenie ferii zimowych z 2 tygodni do 8 tygodni (od 18.01.2021 do 14.03.2021) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego w górach i innych regionach Polski.

3. Wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce, co pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy turyści polscy będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, których oferta turystyczna będzie w pełni dostępna w sezonie zimowym.

4. Zmianę terminu obowiązywania „Etapu odpowiedzialności” na: do 13 lub 20 grudnia 2020.

5. Traktowanie rekompensaty za straty powstałe w wyniku ograniczeń działalności jako ostatecznego rozwiązania, ponieważ środki te nie są w stanie wyrównać wszystkich strat finansowych ani tym bardziej społecznych.

Jaki będzie efekt ciężko na dziś wyrokować. Konferencja Premiera i jej treść jasno wskazały, że decyzja rządu jest raczej ostateczna, choć była mowa o rozmowa kuluarowych z przedstawicielami gmin leżących w regionach górskich. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3