Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Beskidy: nazwa „Wawrzyńcowe Hudy” chroniona patentem

Skocz w Beskidy
Decyzją Urzędu Patentowego RP udzielono gminie Ujsoły prawa ochronnego na znak słowny „Wawrzyńcowe Hudy” – poinformował samorząd Ujsół. Hudy to ogromne ogniska, które górale rozpalają w noc poprzedzającą dzień św. Wawrzyńca. W Ujsołach tradycja ta sięga XVII w.

„Decyzja oznacza, że jedynie gminie Ujsoły przysługuje prawo do używania tego znaku przy organizacji szeroko pojętej działalności kulturalnej”

poinformował w komunikacie urząd gminy położonych w Beskidzie Żywieckim Ujsół.

 

Palenie hudy to wielowiekowa tradycja. Według przekazów zwyczaj rozpalania strzelistych ognisk w noc poprzedzającą dzień św. Wawrzyńca wywodzi się z XVII w. Przypomina o epidemii cholery, która nawiedziła okolicę. Rozpalono wówczas ogromne ogniska i choroba ustała.

Konstrukcja hudy mierzy 20 do 30 m. Składa się z czterech utrzymujących ją żerdzi, pomiędzy które górale układają chrust. Szczyt zdobią ścięte świerki.

Obecnie zwyczaj jest kultywowany i prezentowany podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jednego z większych wydarzeń folklorystycznych w Europie, które odbywa się w Beskidach na przełomie lipca i sierpnia. (PAP)

foto: www.ujsoly.com.pl/


Komentarze