Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Beskidy: dobre warunki turystyczne, ale w sobotę spadnie deszcz

Warunki na szlakach w Beskidach w sobotę rano były dobre, ale wkrótce może się to zmienić. Synoptycy zapowiadają opady, a nawet burze. Słońca nie widać. Zachmurzenie jest pełne – poinformowali ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR.

W sobotę w górach było niezbyt ciepło. Rano termometry na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej wskazywały 14 st. C. W dolinach było 19 st. C. Widoczność w wyższych partiach gór jest ograniczona.

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR zaapelowali, aby turyści, wybierając się w góry, odpowiednio się ubierali. Należy pamiętać o solidnych butach i nieprzemakalnej kurtce. Niezbędny jest naładowany telefon komórkowy z aplikacją Ratunek, przydatną, jeśli wystąpi potrzeba wezwania pomocy.

W razie wystąpienia burzy turyści powinni zejść z otwartej przestrzeni. Należy unikać cieków wodnych i pojedynczych drzew. Najlepiej zawczasu zejść jak najniżej i schronić w gęstym lesie. Jeśli nie uda nam się znaleźć bezpiecznego schronienia, to należy się odizolować od podłoża: usiąść na plecaku, skulić się i przeczekać.

Przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego poinformowali, że na jego terenie szlaki turystyczne są otwarte. Dotyczy to również Akademickiej Perci.

"Wszystkich wybierających się na Babią Górę prosimy o zachowanie ostrożności na szlakach. W parku narodowym obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Prosimy wszystkich, by zabierali swoje śmieci ze sobą" – zaapelowali.

W Beskidach działają koleje linowe.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601– 100-300. (PAP)