Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Będzin zaprasza na piknik militarny z okazji Święta Wojska Polskiego

W najbliższą niedzielę z okazji Święta Wojska Polskiego o godz. 14 w będzińskim parku Syberka rozpocznie się piknik militarny. W tym dniu zobaczyć będzie można m. in. niemiecki czołg Leopard, armaty i wyrzutnie rakietowe, a nawet... wstąpić w kamasze.

Jesteśmy dumni, że „Weekend z wojskiem", jak nazywane są w tym roku obchody Święta Wojska Polskiego, odbędą się w naszym mieście. Zapraszam nie tylko mieszkańców Będzina, bo wojsko zaprezentuje wiele militarnych perełek”

zaprasza Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Do Będzina przyjadą świętować żołnierze z wielu garnizonów rozlokowanych w najbardziej odległych miejscach Polski. Ze Świętoszowa na Dolnym Śląsku nadciągnie jeden z ponad trzydziestu służących w polskiej armii niemieckich czołgów Leopard.

Z Bolesławca - wyrzutnia Langusta, z Miedzyrzecza - produkowany nieopodal, w Siemianowicach Śląskich, transporter Rosomak. Spod zachodniej granicy przyjedzie również samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Inne rodzaje wojsk zaprezentują swoje umiejętności. Żołnierze z 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego - ratownictwo chemiczne, a śląscy terytorialsi - swoją maksymę: bronić i pomagać.

14 sierpnia każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego: będzie nowoczesny sprzęt wojskowy, występy mażoretek, wojskowa orkiestra dęta a dla fanów kulinariów: wyczekiwana przez wielu żołnierska grochówka. Najmłodszych czekają atrakcje - dmuchańce i wata cukrowa.

Na pikniku dostępny będzie również punkt rekrutacyjny. To oznacza, że chętni będą mogli rozpocząć karierę w wojsku. Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło nowy rodzaj służby – dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To forma skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Można podjąć służbę w każdym miejscu w Polsce i zostać np. pancerniakiem, pilotem, marynarzem lub żołnierzem cyberwojsk.

Miasto Będzin organizuje piknik militarny wspólnie z Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym w Będzinie.

Źródło: UM Będzin