Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
24 °C
AAA

Będzie "Kolej Plus" dla Pyskowic?

Wiadomości
Samorząd Pyskowic analizuje możliwości skorzystania z rządowego programu Kolej Plus przy reaktywacji połączenia kolejowego do przystanku Pyskowice Miasto. Tamtejsze władze uwzględniają, że pokrycie wkładu własnego do projektu zadeklarowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Pod koniec czerwca br. władze GZM, która zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, w tym Pyskowice podały, że pracują ze swoimi miastami i gminami członkowskimi nad zgłoszeniem projektów do programu Kolej Plus. Metropolia zadeklarowała możliwość zapewnienia wkładu własnego do takich projektów ramach Kolei Plus, które byłyby zbieżne z istniejącą koncepcją Kolei Metropolitalnej.

Blisko 5-kilometrowa linia kolejowa nr 198 powstała w latach 60. ub. wieku, wiodąc od peryferyjnej stacji Pyskowice na linii 132, łączącej m.in. Gliwice ze Strzelcami Opolskimi i Opolem, do przystanku w centrum tego 17-tysięcznego miasta. Przystanek Pyskowice Miasto był jednym z końcowych w dawnej sieci kolejowych połączeń regionalnych w woj. śląskim.

W przeszłości zelektryfikowana linia nr 198 została zamknięta w 2000 r. W ostatnich latach pojawiły się pomysły jej reaktywacji, uwzględnione m.in. koncepcji Kolei Metropolitalnej. Kolej Metropolitalna to jeden z głównych projektów GZM, zakładający stopniowe, w perspektywie 20 lat, utworzenie kolejowego trzonu transportu publicznego na obszarze Metropolii.

We wtorek pyskowicki samorząd podał w swoim biuletynie, że w internetowej sondzie, w której sformułowano pytanie „Czy zrezygnował(a)by Pan/i z samochodu na rzecz pociągu, gdyby istniało bezpośrednie połączenie kolejowe na trasie Pyskowice Miasto-Gliwice przez stację Pyskowice”, na 4,3 tys. oddanych głosów 72 proc. zawierało odpowiedź twierdzącą.

Pojawiła się bardzo duża szansa na reaktywację połączenia kolejowego na trasie Pyskowice Miasto-Gliwice. Zdecydowana większość środków potrzebnych na realizację zadania może pochodzić z rządowego programu Kolej Plus, pokrycie części kosztów zadeklarowała Górnośląsko–Zagłębiowska Metropolia – napisano w pyskowickim biuletynie.

Przywrócenie bezpośredniej komunikacji kolejowej Pyskowic z Gliwicami jest niepowtarzalną okazją na rozwój miasta. Z drugiej strony to poważna i kosztowna inwestycja, związana ze sporymi nakładami finansowymi również w przyszłości – zastrzegli lokalni samorządowcy.

Po modernizacji sieci pociąg zatrzymywałby się na stacjach i przystankach: Pyskowice Miasto, Pyskowice, Gliwice Kuźnica, Gliwice Łabędy, Gliwice os. Kopernika (nowy) oraz Gliwice. Dodatkowo przy stacjach: Pyskowice i Pyskowice Miasto powstałyby strefy park&ride, z parkingami samochodowymi i rowerowymi dla osób przesiadających się na pociąg.

Źródło: PAP


Komentarze