Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
7 °C
AAA

Będzie dodatkowe wsparcie dla gmin z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego

Skocz w Beskidy
fot. Śląskie - pozytywna energia
87,5 mln zł zamierza skierować w tym półroczu samorząd woj. śląskiego na pomoc branży turystycznej regionu w związku z pandemią koronawirusa. Główne środki mają trafiać do firm – w postaci dotacji do projektów podnoszących ich konkurencyjność.

W poniedziałek radni woj. śląskiego poparli zmiany w tegorocznym budżecie regionu, kierując 8 mln zł na pomoc finansową dla gmin z obszaru Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Śląska Cieszyńskiego w ramach tzw. „Śląskiego Pakietu dla Turystyki”.

„Będzie to w pewnym stopniu rekompensata za utracone dochody budżetowe z tytułu decyzji podjętych przez organy tych gmin na rzecz przedsiębiorców z branży turystycznej” – napisano w uzasadnieniu uchwały.

„Dzięki tym zmianom będziemy mogli ogłosić kolejne działania: Śląski Pakiet dla Turystyki” – mówił podczas sesji marszałek Jakub Chełstowski. Jak przypomniał, w ub. roku działania na rzecz branży w związku z pandemią koronawirusa były jednym z poddziałań Śląskiego Pakietu dla Gospodarki – ok. 3,5 mln zł trafiło m.in. na przeprowadzenie kampanii społecznych i promocyjnych.

„Wiadomo, że czwarty kwartał i lockdown przyniosły mnóstwo obostrzeń; z uwagi na to, że walczymy z pandemią na 2021 r. planujemy, że wartość pakietu ulegnie wzrostowi do 87,5 mln zł” – zapowiedział Chełstowski.

Jak zasygnalizował, pierwszym z działań w ramach tego pakietu będzie - finansowana dzięki poniedziałkowej nowelizacji budżetu - pomoc dla 38 gmin z 3 powiatów na podejmowane przez nie inicjatywy na rzecz firm z branży. Chodzi o zwolnienia i umorzenia podatków oraz opłat lokalnych za okres pandemii – skutkujące poprawą płynności finansowej tych przedsiębiorców.

Wysokość wnioskowanej przez jedną gminę pomocy może sięgać 2 mln zł, jeśli stosunek oferowanych w niej miejsc noclegowych do liczby mieszkańców przekracza 0,5, lub 500 tys. zł – dla pozostałych gmin. Pula tego wsparcia ma sięgać 8 mln zł w pierwszym etapie. W drugim etapie podobną pomocą objęte mają zostać gminy jurajskie.

Kolejne wsparcie dla gmin ma przewidywać dofinansowywanie ich zadań własnych związanych ze wsparciem i promocją turystyki, wspieraniem poprawy jakości infrastruktury turystycznej, organizowaniem imprez i wydarzeń turystycznych. Termin składania wniosków w tym zakresie ma przypadać jeszcze w I kwartale br.

W II kwartale mają wystartować działania kierowane bezpośrednio do przedsiębiorców: najpierw, w kwietniu, ma to być nabór wniosków mikro i małych przedsiębiorstw z branży o dofinansowanie projektów inwestycyjnych podnoszących ich konkurencyjność. Według Chełstowskiego zmieści się w tym np. podwyższenie standardów higienicznych działania takich spółek.

To wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego ma koordynować Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w postaci dotacji do 85 proc. „Maksymalna wartość dofinansowania to 500 tys. zł – przy dostępnej alokacji pozwoli dofinansować od 160 do 200 przedsiębiorstw” – powiedział Chełstowski.

Ponadto na etapie projektowania są zasady wsparcia obiektów i atrakcji turystycznych, a także marek i produktów turystycznych. „Wsparcie per saldo tego pakietu w pierwszym półroczu dla branży turystycznej będzie na poziomie 87,5 mln zł. Oczywiście, jeśli uda się dołożyć z wyniku finansowego kolejne środki na kolejne działania, to będziemy tę alokację zwiększać” – zaznaczył marszałek.

Poniedziałkowa nowelizacja budżetu woj. śląskiego przesunęła środki na pomoc gminom turystycznym z obszaru ochrony zdrowia, przeznaczone pierwotnie na pokrycie strat marszałkowskich placówek zdrowotnych za ub. rok. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, pełna kwota niezbędna na ten cel zostanie zabezpieczona w budżecie do końca I półrocza br.(PAP)


Komentarze