Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Banaś o wyborach kopertowych: wydatki w kwocie 56,45 mln złotych

Wiadomości
transmisja Sejmu
Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli przedstawił informację o kontroli przeprowadzonej w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Środowe obrady Sejmu rozpoczęły się dokończeniem spraw z sierpniowego posiedzenia. Dzień rozpoczął Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli. 11 sierpnia posłowie zdecydowali, żeby prezes NIK przedstawił  w Sejmie informację "w sprawie wykrytych przez Najwyższą Izbę Kontroli nieprawidłowości w działaniach podejmowanych przez organy i instytucje publiczne w związku z organizacją lub przygotowaniem wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego".

Banaś raport we tej sprawie przedstawił już w maju. Według NIK doszło do szeregu nieprawidłowości przy przygotowaniach wyborów. Przepisy zostały naruszone zarówno przez Kancelarię Premiera, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także zarządy Poczty Polskiej oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W środę prezes NIK w wielkim skrócie przypomniał ustalenia kontrolerów. 

Marian Banaś przypomniał, że skarb państwa -  na dzień 31 grudnia 2020 roku z tytułu wyborów poniósł wydatki w kwocie 56,45 mln złotych, a wydatki te mogą wzrosnąć.

Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, zdaniem NIK, przekroczył swoje uprawnienia wydając polecenie Poczcie Polskiej i PWPW podjęcia realizacji czynności zmierzających do przeprowadzenia wyborów w trybie korespondencyjnym (...) pan Michał Dworczyk, szef KPRM, nie dopełnił swoich obowiązków ​​​​​​​- dodał Banaś.

Działania Jacka Sasina oraz Mariusza Kamińskiego skutkowały pozbawieniem organów państwa wpływu na realizację i kontrolę realizacji decyzji prezesa Rady Ministrów przez Pocztę Polską SA oraz PWPW, w tym powstaniem szkody finansowej w wielkich rozmiarach, ponieważ do dnia dzisiejszego Poczta Polska nie odzyskała kwoty 18, 675 mln zł, natomiast PWPW nie odzyskała kwoty 1,401 mln złotych - poinformował prezes NIK.


Komentarze