Bajkowa kompozycja rzeźbiarska stanie w centrum Bielska-Białej

IMG 2437 16 grudzien 2020 2000x1338

Redakcja

14 marca 2021

Kompozycja rzeźbiarska przedstawiająca postacie z animacji Studia Filmów Rysunkowych: szpiega z Krainy Deszczowców Don Pedra de Pommidore w towarzystwie Mypinga, stanie w centrum Bielska-Białej – poinformowała Agata Wolna z bielskiego magistratu.

Kompozycja przedstawiająca kultowego szpiega w towarzystwie Mypinga miejsce dla siebie znajdzie w niewielkiej odległości od Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja przy ul. 11 Listopada. Wybór miejsca nawiązuje do fabuły powieści i serialu, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem "Carramba!" niestrudzenie podążał za głównymi bohaterami

powiedziała Wolna.

Rzeźba będzie gotowa w tym roku. Urzędniczka poinformowała, że samorząd pozyskał dofinansowanie na ten cel.

Projekt uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 28,9 tys. euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 1,7 tys. euro z budżetu państwa. Z własnych funduszy miasto zamierza wydać na przedsięwzięcie do 3,4 tys. euro. Sama rzeźba będzie kosztowała 17,3 tys. euro. Pozostała część dofinansowania zostanie przeznaczona na działania promocyjne

wskazała Wolna.

Jak dodała, projekt będzie realizowany we współpracy z partnerem czeskim – Urzędem Miejskim we Frydku-Mistku.

Wybór partnera podyktowany był bliskością geograficzną, a także więzami przyjaźni łączącymi oba miasta, które współpracują od 1999 r. Bohaterowie serialu i powieści "Porwanie Baltazara Gąbki" są znani u naszych południowych sąsiadów zarówno z kreskówki, jak i powieści wydanej w Czechosłowacji w 1980 r.

wyjaśniła Agata Wolna.

Autorką projektu i modelu rzeźby Don Pedra, wykonanej z brązu w skali 1:6, jest bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Kompozycja przedstawia szpiega w towarzystwie stwora Mypinga. Stada Mypingów nawiedzały powieściowe księstwo Kraka w "Porwaniu Baltazara Gąbki".

W Bielsku-Białej powstaje szlak, którego bohaterami są postacie z animacji wyprodukowanych w miejscowym Studiu Filmów Rysunkowych. "Szlak +Bajkowe Bielsko-Biała+ na razie tworzą Reksio, Bolek i Lolek, Pampalini łowca zwierząt oraz Smok Wawelski i kucharz Bartłomiej Bartolini" – powiedziała Agata Wolna.

Stanisław Pagaczewski wydał książkę "Porwanie Baltazara Gąbki" w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. Na jej podstawie w latach 1969-1970 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najbardziej popularnych kreskówek w Polsce.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Powstało w nim wiele popularnych filmów dla najmłodszych. Z firmą współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3