Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

ABW zatrzymała w Katowicach podejrzanych o wyłudzenia VAT. W tle 60 mln zł

Wiadomości
ABW zatrzymała w Poznaniu i Katowicach trzy osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT w zakresie obrotu metalami nieżelaznymi; państwo z wyłudzonego VAT-u straciło około 60 mln zł - poinformował PAP Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Żaryn poinformował, że wśród zatrzymanych są przedstawiciele zagranicznych firm, którzy brali udział w tzw. karuzeli podatkowej z wykorzystaniem firm "słupów" zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. cynkiem i aluminium.

Jak wyjaśnił, schemat przestępczych działań grupy skupiał się wokół polskiej firmy, która od stycznia 2013 r. do czerwca 2015 r. dokonała krajowego nabycia katody miedzianej, a po zmianie przepisów i wprowadzeniu tzw. odwróconego VAT-u - katody niklowej, cynku i ołowiu.

Dostawcami w łańcuchu transakcji towarów były - pełniące rolę "buforów" - inne spółki, które fikcyjnie zaopatrywały się w te produkty od licznych, nieprowadzących rzeczywistej działalności gospodarczej "słupów".

"Słupy" fikcyjnie nabywały towar opodatkowany 0 proc. stawką podatku VAT od zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji firm i odsprzedawały go z 23 proc. podatkiem na terenie RP. Należność ta nie była jednak nigdy odprowadzana na rzecz Skarbu Państwa.

Firma zarejestrowana w Polsce sprzedawała tak zakupiony towar poza granice RP. W związku z powyższym - zgodnie z ustawą o VAT - spółka mogła ubiegać się od Skarbu Państwa o zwrot naliczonego podatku VAT w wysokości 23 proc. "Straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku przestępczej działalności zatrzymanych osób szacuje się na około 60 mln zł" - podkreślił Żaryn.

Podejrzani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów, prania brudnych pieniędzy oraz dokonania oszustw podatkowych. Wobec jednej zatrzymanej osoby - podejrzanej o kierowanie grupą - sąd na wniosek prokuratury zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Wobec dwóch pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Delegatura ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15. Dotychczas zarzuty przedstawiono 46 osobom. Według ABW sprawa ma charakter "wielowątkowy i rozwojowy".(PAP)