Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Abp Wiktor Skworc przeciwny modyfikacji małżeństw

Wiadomości
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprzeciwił się próbom „modyfikowania” instytucji małżeństwa. Jak przekonywał, jego fundamentem jest „naturalny, czyli zgodny z prawem natury związek kobiety i mężczyzny”.

W przypadającą w piątek uroczystość św. Józefa arcybiskup celebrował wieczorną mszę w sanktuarium tego świętego w Rudzie Śląskiej.

W homilii metropolita opowiadał o życiu i roli św. Józefa w życiu Jezusa i Świętej Rodziny, ale i w całym Kościele. Jak zaznaczył, to patron na każdy czas, ale szczególnie na trudne okresy; jest wzorem konsekwentnego ojcostwa, niezależnie od okoliczności – mówił.

Dzisiaj nam współcześni często myślą i głoszą, że małżeństwo to instytucja z ludzkiego ustanowienia i jako taka może być głosami większości modyfikowane. Stąd tak nieraz brutalne atakowanie objawionej przez Boga prawdy o małżeństwie i rodzinie

 – powiedział abp Skworc.

 

Odrzuca się to, co stanowi fundament życia małżeńskiego. Prawdę, że to naturalny, czyli zgodny z prawem naturalnym związek kobiety i mężczyzny; a potem odrzuca się takie przymioty jak wierność, nierozerwalność, otwarcie na nowe życie i sakramentalność

 - dodał.

Zaapelował o modlitwę do św. Józefa - aby strzegł "każdego małżeństwa uświęconego sakramentem" i by "narzeczeni nie bali się podejmować wielkodusznej decyzji bycia razem przez całe życie i by dążyli do zawarcia właśnie nierozerwalnego związku".

Trudno wskazać lepszego patrona na czasy, które obecnie przeżywamy. Pandemia postawiła nas w sytuacji nieustannej niepewności i trudnej do zniesienia izolacji (...)Towarzyszący nam - najczęściej w mediach elektronicznych - nadmiar słów, informacji i dezinformacji pozbawia nas ciszy, pokoju a nawet nadziei. Wielość bodźców psychicznie męczy i zamyka uszy na to, co ma do powiedzenia Pan Bóg. Czy to właśnie w takich okolicznościach św. Józef nie powinien być naszym patronem i wzorem do naśladowania?

 - pytał arcybiskup.

(PAP)


Komentarze