Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Abp Skworc w sprawie pedofilii: pragniemy stanąć i stajemy po stronie małych i słabych

Kościół zawsze będzie zmagał się z grzechem, bo nie jest wolny od zła i grzechu swoich członków, także osób duchownych – mówił dziś metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Oświadczył zarazem, że Kościół pragnie stanąć i staje po stronie małych i słabych.

Abp Skworc przewodniczył wieczorem w katowickiej katedrze nabożeństwu drogi krzyżowej podczas przypadającego w piątek Dnia Modlitwy i Pokuty za Grzech Wykorzystania Seksualnego Małoletnich. W tym roku ten dzień przebiega w polskim Kościele w Polsce pod hasłem "Wspólnota ze zranionymi". W nabożeństwie wzięli udział pracownicy kurii metropolitalnej i instytucji diecezjalnych. Do modlitwy włączyli się także wierni w parafiach całej archidiecezji.

Jak mówił abp Skworc na początku nabożeństwa, wierni przystępują do rozważania drogi krzyżowej "ufni w uzdrawiającą i przemieniającą moc tej modlitwy".

Stawia nas ona w obliczu tajemnicy zła i grzechu, którym każdy z nas jest indywidualnie poddany, ale też nasze wspólnoty są naznaczone i w którym mają swój udział. Zło i grzech są głęboko zakorzenione w ludzkim sercu, każdy człowiek zmaga się z nim do końca życia”
powiedział arcybiskup.

"Każdy człowiek zmaga się ze złem, także przynależąc do Kościoła. Kościół zawsze będzie się zmagał z grzechem, bo nigdy nie jest wolny od zła i grzechu swoich członków, także osób duchownych. Jednak na Drodze Krzyżowej stajemy jednocześnie przed obliczem tajemnicy miłości, która wie, jak pokonać zło, jak pozbawić grzech jego mocy, przezwyciężyć śmierć i ukazać światło życia" – zaznaczył.

Uczestnicy drogi krzyżowej modlili się w intencji cierpiących – ofiar, ale także za wszystkich innych, by mieli odwagę "podnosić tych, których przytłacza krzyż bolesnych doświadczeń".

"Jesteśmy świadomi, że nasze pokutne akty nie uczynią niebyłą wyrządzoną krzywdę ani nie uśmierzą bólu zranionych zgorszeniem sumień" – zaznaczył w modlitwie na koniec nabożeństwa abp Skworc.

"Panie, pragniemy stanąć – nie tylko pragniemy, ale i stajemy – po stronie małych i słabych. Pragniemy być czytelnym znakiem Twojego zbawienia, głosem, którym przepowiada dobrą nowinę oraz narzędziem pojednania i uzdrowienia w tym świecie" – oświadczył.

Jak mówił w czwartek rzecznik archidiecezji katowickiej ks. Tomasz Wojtal, dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystania seksualnego ma charakter wynagradzający i przebłagalny.

Jako Kościół jesteśmy żywym organizmem i zdajemy sobie sprawę z tego, że w momencie, kiedy cierpi jeden członek, cierpi cały Kościół. Otaczamy modlitwą ofiary, ich rodziny, pamiętamy o osobach, które doznały krzywdy ze strony osób duchownych. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby te sytuacje były wyjaśnione, aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności i raz jeszcze powtarzamy, że do podobnych sytuacji nigdy nie powinno było dojść. Każdy przypadek to o jeden przypadek za dużo”
powiedział.

Papież Franciszek 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach Dni Modlitwy i Pokuty za Grzech Wykorzystywania Seksualnego Małoletnich. Pierwszy raz obchodzono go w Polsce 3 marca 2017 r. Zgodnie z decyzją podjętą na 380. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Płocku jesienią 2018 r. każdy pierwszy piątek wielkiego postu jest w polskim Kościele Dniem Modlitwy i Pokuty za Grzechy Wykorzystania Seksualnego Małoletnich. (PAP)


Komentarze