Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Abp Skworc: chrześcijanie muszą się zjednoczyć i pogodzić

Wiadomości
Porażające i pogłębiające się podziały w ludzkiej rodzinie, w społeczeństwie, w rodzinach, a nawet w Kościele, potrzebują znaku chrześcijan pogodzonych, zjednoczonych - wskazał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Zaapelował o modlitwę w intencji jedności chrześcijan.

W niedzielę w Wyższym Seminarium Duchownym w Katowicach arcybiskup celebrował mszę w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jak zaznaczył, ekumenizm jest "szukaniem, dążeniem do jedności wiary i braterstwa siostrzanych Kościołów".

Metropolita mówił w homilii, że ekumenizm „jako pielgrzymka ochrzczonych w kierunku jedności jest częścią objawienia i należy do charakterystycznych cech Kościoła”.

Zawiera się w wymaganiu samego Chrystusa, aby Kościół był objawieniem jedności Ojca, Syna i Ducha Świętego, tak by jedyny Bóg był w i przez Kościół objawiany, by przybliżana była oferta zbawienia

mówił.

Jak dodał, wszyscy ochrzczeni przez chrzest stają się dziećmi Bożymi, a kto ma tego samego ojca – dodał - staje się niejako dla rodzeństwa bratem i siostrą. „To tu ma swoje źródło liturgiczne i kaznodziejskie pozdrowienie: bracia i siostry. To nie uprzejmość czy pusty ukłon w kierunku słuchaczy, to stwierdzenie pełnego sensu i tajemnicy faktu, o którym powinno się pamiętać po obu stronach ambony” - wskazał.

Arcybiskup przywołał dekret Soboru Watykańskiego II o ekumenizmie, według którego niekatoliccy ochrzczeni słusznie są uznawani za braci i „pozostają w jakiejś, choć niedoskonałej wspólnocie ze społecznością Kościoła katolickiego” - mimo utrzymujących się rozbieżności i wielu przeszkód do pełnej łączności kościelnej, które usiłuje przełamać ruch ekumeniczny.

Tak więc ekumenizm jest szukaniem, dążeniem do jedności wiary i braterstwa siostrzanych Kościołów

powiedział metropolita, dodając, że droga ku jedności jest „wspólnym zmaganiem i szukaniem tego, co Jezus Chrystus objawił, tego, czego On chce, abyśmy wierzyli i doszli do zbawienia, czyli do Niego samego”.

Porażające i pogłębiające się podziały w ludzkiej rodzinie, w naszym społeczeństwie, w rodzinach, a nawet w Kościele, potrzebują znaku chrześcijan pogodzonych, zjednoczonych, bo tylko chrześcijanie zjednoczeni mogą być światłem, punktem odniesienia (...), punktem orientacyjnym dla ludzkiej rodziny. Dlatego tym intensywniej módlmy się o szczególny dar Ducha Świętego: dar jedności chrześcijan

apelował abp Skworc.

„Ta łaska już w nas działa, bo jako chrześcijanie gromadzimy się na modlitwie i na wspólnotowym słuchaniu tego samego słowa Bożego, które ma moc przemiany i przynoszenia plonu” - dodał.(PAP)


Komentarze