Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
14 °C
AAA

72-latek chory na COVID-19 umarł w Tychach! To mieszkaniec Bestwiny [AKTUALIZACJA]

Koronawirus
W niedzielny wieczór Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch nowych ofiarach śmiertelnych koronawirusa w naszym kraju. Są to: 72-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach i 89- letni mężczyzna ze szpitala w Myślenicach. Obaj mieli współistniejące choroby.

Dzisiaj informowaliśmy już o 75-latku, który umarł w Bytomiu, oraz 82-latku, który zmarł w raciborskim szpitalu. Teraz liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w naszym województwie wzrosła do 5. W skali całego kraju nie żyją już 22 osoby.

Jednocześnie potwierdzono 91 nowych przypadków zakażenia: 40 osób z woj. mazowieckiego, 20 osób z woj. dolnośląskiego ,8 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. wielkopolskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. pomorskiego oraz po 1 osobie z woj. podlaskiego, zachodniopomorskiego i świętokrzyskiego.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 1862/22 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

AKTUALIZACJA

72-letni mieszkaniec Bestwiny w powiecie bielskim jest piątą w woj. śląskim i 22. w Polsce ofiarą koronawirusa - podał Śląski Urząd Wojewódzki. W niedzielę wieczorem poinformowano o ośmiu nowych przypadkach zakażenia w regionie - w sumie jest ich już 195.

"Mężczyzna miał kontakt z osobą z najbliższego otoczenia, która wróciła z zagranicy. Przebywał na kwarantannie domowej, a gdy nagle pogorszył się jego stan, został przetransportowany do szpitala zakaźnego w Tychach. Tam zmarł z powodu zatrzymania krążenia" - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

O potwierdzonych w 11-tysięcznej Bestwinie k. Bielska-Białej dwóch przypadkach koronawirusa informował przed tygodniem wójt tej miejscowości Artur Beniowski. To małżeństwo, które przed zamknięciem granic wróciło z Austrii. Kobieta jest lekarką. Po powrocie przyjmowała pacjentów. Zamknęła gabinet, gdy została potwierdzona obecność SARS-CoV-2 u jej męża. Później okazało się, że i ona jest zakażona. Z tego powodu kwarantanną objęto 62 domy w gminie.

Lokalne media informowały później, że w miniony wtorek mąż kobiety zmarł. Początkowo nie był jednak ujęty w statystyce ofiar związanych z koronawirusem, ponieważ bezpośrednią przyczyną jego śmierci były kłopoty z krążeniem. Po analizie lekarze uznali jednak, że to Covid-19 spowodował śmierć.

"Jak ocenił szpitalny zespół ds. zgonu, złożony z lekarzy-specjalistów tyskiej placówki, do zatrzymania krążenia przyczynił się Covid-19" - potwierdziła rzeczniczka wojewody.

72-letni mieszkaniec Bestwiny to trzeci w woj. śląskim zmarły pacjent z koronawirusem, o którego śmierci poinformowano w niedzielę. Pozostałe ofiary to zmarły w szpitalu w Raciborzu 82-letni mieszkaniec Sośnicowic k. Gliwic oraz 75-letni bytomianin, który zmarł w szpitalu w tym mieście. Obaj cierpieli także na inne schorzenia.

Przed tygodniem w szpitalu w Tychach zmarł 83-latek ze Szczyrku, który miał wcześniej kontakt z gośćmi z Holandii. Kilka dni później poinformowano o śmierci 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Cieszynie. Zaraził się od osoby z najbliższego otoczenia, która wróciła z zagranicy.

W niedzielę rano poinformowano o 22 nowych przypadkach zakażenia w woj. śląskim, a wieczorem doszło do tego osiem kolejnych przypadków - w sumie jest ich obecnie 195.

Wśród osób, u których zakażenie potwierdzono w ostatnim czasie, są chorzy z powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, bieruńsko-lędzińskiego, lublinieckiego, zawierciańskiego i myszkowskiego - stan większości tych pacjentów jest dobry i pozwala na leczenie w domu.

Drogi zakażenia w ujawnionych ostatnio przypadkach były różne; z ustaleń Sanepidu wynika, że przeniesienie infekcji nastąpiło w kontakcie z bliskimi, w pracy bądź w kontakcie z osobą wracającą z Hiszpanii. W kilku przypadkach źródło zakażenia jest nieznane, wyjaśnia je Sanepid.

Wraz z 30 przypadkami, o których poinformowano w niedzielę, w woj. śląskim jest obecnie 195 osób z potwierdzonym koronawirusem. Pięć zmarło, cztery wyzdrowiały. Hospitalizowane są 142 osoby, blisko 13,3 tys. potencjalnie chorych objęto kwarantanną, a ponad 7,1 tys. nadzorem sanitarnym. Do niedzielnego rana Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przebadała pod kątem koronawirusa 3187 próbek.

Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę wieczorem, że w kraju zakażenie koronawirusem badania potwierdzono u 91 kolejnych osób. Łącznie jest ich obecnie w Polsce 1862. 22 osoby zmarły.(PAP)

fot. PAP


Komentarze