97131424 2802877566487307 1770882447127347200 o

Redakcja

2 czerwca 2020

Tydzień Kultury Beskidzkiej, jedno z większych wydarzeń folklorystycznych w Europie, z uwagi na epidemię przeniesie się w tym roku w większości do internetu. Potrwa od 25 lipca do 2 sierpnia – podali organizatorzy z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Zwykle występy w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywają się na scenach w Szczyrku, Żywcu, Wiśle, Makowie Podhalańskim i w Oświęcimia. Głównymi wydarzeniami są Festiwal Folkloru Górali Polskich i Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Tydzień to także Festyn Istebniański, Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Epidemia w br. wymogła zmiany.

"TKB w tym roku odbędzie się pod hasłem +Trwajmy w tradycji+. Ponownie przekonamy się, jak mocno góralski folklor łączy ludzi. Tym razem spotkamy się przede wszystkim w internecie. (…) Widzowie przez dziewięć dni będą mogli oglądać na profilu facebookowym TKB albo na kanale YouTube rozmaite materiały filmowe i transmisje na żywo" – poinformowali organizatorzy wydarzenia.

W komunikacie wyjaśnili, że planowane są prezentacje koncertów zarówno nowych, jak i archiwalnych, warsztaty, pokazy strojów, reportaże i wywiady z ludźmi związanymi z Tygodniem.

"Swoje filmowe propozycje przygotowują poszczególne estrady, jak i Regionalny Ośrodek Kultury. Odwiedzimy Wisłę, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Jabłonków, Ujsoły i Istebną. Spotkamy się też z laureatami Festiwalu Folkloru Górali Polskich z ostatnich lat. Posłuchamy koncertów beskidzkich kapel, nagranych na beskidzkich szlakach" – głosi komunikat.

Organizatorzy zakładają, że niektóre wydarzenia odbędą się na scenach w amfiteatrach w Wiśle, Szczyrku i w Żywcu. "Są takie plany. Co uda nam się zrealizować, będzie jednak zależało nie tylko od nas, ale również od sytuacji epidemicznej i obowiązujących obostrzeń. Nie wiemy, jakie one będą pod koniec lipca" – powiedział szef ROK Lesław Werpachowski.

Dyrektor szczyrkowskiego Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji Sabina Bugaj powiedziała, że miasto chciałoby, aby – o ile to będzie możliwe – zorganizować m.in. koncerty weekendowe w górskich plenerach i na głównym placu – św. Jakuba.

Zdaniem dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury Katarzyny Czyż-Kaźmierczak miastu zależy, aby mimo trudnej sytuacji, na przełomie lipca i sierpnia folklor był w nim obecny. "Planujemy organizację jarmarku rękodzielników, mniejszych występów oraz wystaw plenerowych. Być może uda się zorganizować korowód zespołów folklorystycznych" – powiedział.

Estrada żywiecka przygotowuje dwudniowe wydarzenie na dziedzińcu Starego Zamku i w parku Habsburgów, gdzie rozmieszone zostaną stoiska ludowych twórców. Możliwe są koncerty kapel, warsztaty rękodzieła i sztuki ludowej.

Sceny w Makowie Podhalańskim i w Oświęcimiu, a także w Ujsołach, Jabłonkowie i w Istebnej skłaniają się głównie ku działaniom w internecie.

Katarzyna Sporek z ujsolskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji zapowiedziała, że tradycyjna huda (ogromne ognisko – PAP), która od lat zdobi TKB zapłonie też w tym roku podczas internetowych, jednodniowych 42. Wawrzyńcowych Hud.

"51. Festiwal Folkloru Górali Polskich również zostanie przeprowadzony. Po raz pierwszy stanie się to tylko w internecie. Będzie to specjalna edycja, która w tym roku obejmie tylko konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów oraz mistrzów z uczniami. Nagrania konkursowych prezentacji, nadesłane przez uczestników, zostaną ocenione przez komisję, w której zasiądą wybitni specjaliści z dziedziny muzyki ludowej" – poinformowali organizatorzy.

2 sierpnia na profilu facebookowym TKB będzie można obejrzeć koncert laureatów.

Na Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne zgłosiło się 15 zespołów zagranicznych i trzy polskie, jednak wydarzenie zostało przeniesione na przyszły rok.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i z Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. W koncertach uczestniczy rokrocznie blisko 100 zespołów i ok. 4 tys. wykonawców. (PAP)

foto: FB Tydzień Kultury Beskidzkiej

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.9µg/m3 PM2.5: 10.4µg/m3