Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
23 °C
AAA

Prawie 5 tys. pracowników pomocy społecznej przejdzie testy na koronawirusa

4600 testów na koronawirusa przeprowadzi wśród pracowników systemu pomocy społecznej w woj. śląskim Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu - poinformowała w czwartek ta placówka.

Projekt jest realizowany na potrzeby Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego (ROPS), a finansowany - ze środków Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

"Pracownicy pomocy społecznej są w grupie podwyższonego ryzyka. To pracownicy socjalni, asystenci rodzin i opiekunowie osób starszych, pracownicy noclegowni i innych instytucji. Wykonują swoje obowiązki w bezpośrednim kontakcie z podopiecznymi. Mimo, że stosują się do zasad społecznego dystansu, muszą mieć pewność, że nie są nosicielami SARS-CoV-2"

powiedział dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach Grzegorz Baranowski.

Do 20 listopada wymazobus Śląskiego Parku Technologii Medycznych odwiedzi wskazane przez ROPS placówki pomocy społecznej, by pobrać materiał do badań - wymazy z nosogardzieli.

"Przewidywania Światowej Organizacji Zdrowia, że późną jesienią nadejdzie kolejna fala pandemii, sprawdziły się. Jak twierdzi WHO – masowe testowanie i izolacja osób z pozytywnym wynikiem to jedyny sposób na powstrzymanie pandemii, dopóki nie zostanie wynaleziony lek i szczepionka na COVID-19. Wykonywanie testów u pracowników, którzy często mają kontakt z osobami z grupy ryzyka i o obniżonej odporności, jak na przykład osoby starsze czy podopieczni noclegowni, to działanie prewencyjne, dzięki którym ogniska zakażeń nie rozprzestrzeniają się"

podkreślił prezes Kardio-Med Silesia Adam Konka.

Utworzone pod koniec marca na potrzeby walki z epidemią laboratorium Lab. Covid-19 Kardio-Med Silesia wykonało już 45 tysięcy testów na obecność koronawirusa. W lipcu i sierpniu, wraz z Uniwersytetem Opolskim i Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia przeprowadził też badania u pracowników służby zdrowia w kierunku obecności przeciwciał na SARS-CoV-2. (PAP)