Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

41-latka ofiarą przemocy domowej. Mąż groził zabiciem ich syna

Wiadomości
42-latek znęcał się nad swoją żoną i groził pozbawieniem życia ich synowi. Mężczyzna został zatrzymany, a prokurator objął go policyjnym dozorem, wydał mu zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi oraz nakazał mu opuszczenie wspólnego mieszkania.

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej daje policjantom narzędzia, dzięki którym mundurowi mogą przerwać tragedie dziejące się w domach. Do bieruńskiej komendy policji sama zgłosiła się 41-letnia kobieta  i powiedziała, że jej mąż od 4 lat znęca się nad nią. Momentem przełomowym, w którym kobieta zdecydowała, że musi przerwać to, co dzieje się w jej domu były groźby męża, który nie tylko ją wyzywał, wszczynał w domu awantury, uderzał rękoma po ciele, ale groził, że zabije ich syna.

Mundurowi zatrzymali 42-latka. Trafił on do policyjnego aresztu a następnie usłyszał zarzut znęcania. Na wniosek śledczych prokurator objął go policyjnym dozorem, zakazał mu zbliżania się do pokrzywdzonych oraz kontaktowania się z nimi, a także nakazał mu opuścić dom. Policjanci przypominają, że mają oni obowiązek zawsze reagować jeśli chodzi o informacje mogące świadczyć o tym, że w danym domu czy mieszkaniu dochodzi do przemocy. Ofiary nie powinny się martwić, że policjanci pomyślą, że kłamią. 

W przypadku, gdy policjanci potwierdzą, że przemoc jest zjawiskiem powtarzającym się, prowadzone jest wówczas postępowanie dotyczące znęcania się. Jego sprawcy nie pozostają bezkarni i mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator, oprócz przedstawienia zarzutów, może orzec wobec nich odpowiednie środki karne.