28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Dr Anna Dolaszynska Zolkiewska

Redakcja

28 lipca, 2020

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby - podstępnej i przebiegającej często bezobjawowo choroby. W naszym kraju liczba osób przewlekle zakażonych HBV (WZW-B) szacowana jest na około 350 tys., HCV (WZW-C) - na 200 tysięcy.

Przyczyną WZW są zakażenia wirusami przeważnie typu A, B, C, i E, z których za najgroźniejsze uznaje się przenoszone przez krew wirusy typu B (HBV) i C (HCV). Zakażenia HBV i HCV często przebiegają w sposób utajony, przez lata skrycie niszcząc wątrobę i prowadząc do zwłóknienia oraz marskości wątroby, a niekiedy do raka wątrobowokomórkowego.

W naszym kraju liczba osób przewlekle zakażonych HBV (WZW-B) szacowana jest na około 350 tys., HCV (WZW-C) - na 200 tysięcy. Do zakażeń dochodzi przez kontakt z krwią osoby zakażonej lub skażonymi preparatami leczniczymi i narzędziami zabiegowymi.

Jak podkreśla dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, WZW to faktycznie "cichy zabójca wątroby", a część osób (wg. niektórych źródeł nawet połowa) nie ma pojęcia o chorobie. Dowiadują się np. w czasie badań przed planowym zabiegiem operacyjnym. Niezwykle trudno jest określić, gdzie i kiedy do zakażenia doszło: czy było to np. w czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym, w czasie zabiegów kosmetycznych czy podczas wykonywania tatuażu. Dr Dołaszyńska przypomina jednak, że jeśli w porę zostanie podjęte odpowiednie leczenie, a pacjent będzie się stosował do wszelkich zaleceń - są szanse na powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania.

Na zdjęciu dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska, Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Źródło: Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.0µg/m3