Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

23 nowe przypadki koronawirusa w PGG, 3 w JSW, 10 w Silesii

23 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w środę w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG), 10 w prywatnej kopalni Silesia, a 3 w zakładach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). We wszystkich tych spółkach przybyło też łącznie 40 ozdrowieńców.

Obecnie w kopalniach JSW i PGG, a także w prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie w ostatnich dniach następuje zauważalny wzrost zachorowań, z wirusem SARS-CoV-2 walczy 493 górników: 237 w kopalniach JSW, 184 w PGG i 72 w Silesii.

W środę w czechowickiej kopalni Silesia rozpoczęły się badania przesiewowe, które do późnego popołudnia obejmą grupę 300 górników. Kopalnia, w której do środy odnotowano 95 zachorowań (od wtorku przybyło 10) i 23 ozdrowienia, czasowo wstrzymała wydobycie węgla.

Testy przeprowadzane są dzisiaj od rana. W sumie zostanie przeprowadzonych 300 testów, a badaniom zostaną poddani pracownicy dołowi, którzy najbardziej narażeni są na zakażenie koronawirusem. Wyniki najprawdopodobniej otrzymamy z końcem tego tygodnia

poinformowała PAP dyrektor ds. komunikacji i PR w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia Małgorzata Bajer.

W dalszej kolejności ok. 300-osobowe grupy górników mają być też przetestowane pod kątem SARS-CoV-2 w należących do PGG kopalniach Bielszowice w Rudzie Śląskiej i Chwałowice w Rybniku, gdzie wciąż pojawiają się nowe zakażenia. W środę w Bielszowicach zarażonych było 75 osób (wzrost od wtorku o 10), a w Chwałowicach 48 (wzrost o 5).

Łącznie od początku epidemii w kopalniach PGG koronawirusem zaraziło się 2060 pracowników (od wtorku wzrost o 23 przypadki), z których 1876 (91,1 proc.) wyzdrowiało - od wtorku przybyło 4 ozdrowieńców. Chorują 184 osoby.

W JSW zakaziło się dotąd 4012 osób (od wtorku wzrost o 3 przypadki), a wyzdrowiało 3775 (94,09 proc.) – przybyło 28 ozdrowieńców. Nowe zachorowania odnotowano w należących do JSW kopalniach Zofiówka, Budryk i Szczygłowice. 37 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 237 osób.

Ogółem od początku epidemii do środy koronawirusem zaraziło się 6662 pracowników trzech górniczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, z których 6241 wyzdrowiało (blisko 93,7 proc.). Dane te, oprócz JSW i PGG, obejmują także należącą do spółki Węglokoks Kraj kopalnię Bobrek, gdzie wyzdrowiało już wszystkich 590 zakażonych górników; nie obejmują natomiast prywatnej kopalni Silesia, gdzie zachorowało 95 osób, a wyzdrowiały 23. (PAP)

Foto: pgsilesia.pl


Komentarze