Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-6 °C
AAA

Zaatakował policjantów nożem, usłyszał zarzuty

Miasta
Zarzuty usiłowania zabójstwa oraz czynnej napaści na funkcjonariuszy wykonujących czynności służbowe usłyszał w poniedziałek 19-latek, który w sobotę miał zaatakować nożem policjantów podczas interwencji domowej w Bytomiu. Został przez nich postrzelony w nogę.

O zarzutach poinformował PAP prokurator rejonowy w Bytomiu Marek Furdzik. 19-latek podczas przysłuchania przyznał, że miał przy sobie nóż, zaprzeczał jednak, jakoby chciał pozbawić policjantów życia. Zeznał, że wcześniej zażył dopalacz i palił marihuanę.

"Według policjantów Dawid P. zamachnął się na nich nożem, a potem rzucił nim w ich kierunku. Stąd decyzja o użyciu broni. Padły dwa strzały. Podejrzany jest ranny w nogę, ale nie ma obaw o jego życie czy zdrowie" – powiedział PAP prok. Furdzik.

Policję wezwała w sobotę matka 19-latka, bo chłopak był agresywny. Wraz z trojgiem młodszych dzieci uciekła z mieszkania. Przybyli na miejsce policjanci zastali tam pobudzonego mężczyznę z nożem w ręku. Nie reagował on na wezwania do odłożenia noża, nie pomogły też środki przymusu bezpośredniego. Policjanci użyli więc broni. 19-latek z niegroźną raną postrzałową nogi trafił do szpitala. Po opatrzeniu i pobraniu krwi do badań na obecność alkoholu i środków odurzających został przewieziony do policyjnej izby zatrzymań.

Czytaj także: Policja postrzeliła 19-latka

Prokuratura skierowała w poniedziałek do sądu wniosek o aresztowanie Dawida P. Za usiłowanie zabójstwa może mu grozić nawet dożywocie.

Prok. Furdzik dodał, że w śledztwie badane są wszystkie okoliczności zajścia, w tym kwestia użycia broni przez policjantów. "Na obecnym etapie postępowania nie sposób jednak formułować wątpliwości co do zasadności użycia broni palnej przez funkcjonariuszy" – powiedział.

To kolejna taka sprawa w grudniu w woj. śląskim. Przed świętami w Częstochowie policjanci postrzelili 27-latka, który nie zatrzymał się do kontroli i uciekając próbował potrącić ich samochodem. Funkcjonariusze również użyli broni, mężczyzna został ranny w plecy. Usłyszał zarzuty niezatrzymania się do kontroli i czynnej napaści na funkcjonariusza, a sąd zdecydował o jego aresztowaniu na 2 miesiące.(PAP)


Komentarze