Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

19 lat temu zakończono produkcję Fiata 126p! Maluch za którym tęsknimy

Wiadomości
Kto jeszcze jeździ maluchem? Wciąż ich nie brakuje na naszych drogach – zwłaszcza, że z taśm zeszło ich ponad 3,3 mln egzemplarzy! Kto tęskni? A kto się śmieje, gdy widzi maluszka? Moc? 25 KM!

W latach 1973-2000 w zakładach w Bielsku-Białej i Tychach wyprodukowano w sumie ponad 3,3 mln tych aut, z czego blisko 900 tys. trafiło na eksport. Spotkacie je na niemal wszystkich kontynentach, a już na pewno tam, gdzie są... drogi! Ostatni oddech "malucha" już za nami. Ale wciąż ma fanów. Choćby takich jak Tom Hanks!

Pierwszego polskiego Malucha zmontowano 6 czerwca 1973 r. z oryginalnych włoskich części. Seryjna produkcja tego modelu w zakładach we włoskim Cassino trwała już wówczas od blisko roku. W październiku 1972 r. odbyła się międzynarodowa premiera auta na Salonie Samochodowym w Turynie, a niedługo potem auto było prezentowane na warszawskim Placu Defilad. Oficjalnie seryjna produkcja w Bielsku-Białej ruszyła 22 lipca 1973 r.; we wrześniu 1975 r. rozpoczęła się natomiast produkcja w nowej fabryce w Tychach.

Ostatnio dzięki Monice Jaskólskiej fani i nie tylko znów przypomnieli sobie, jakim cudem na polskich drogach był mały Fiat. Akcja "Bielsko-Biała dla Toma Hanksa" była tego najlepszym przykładem. 

Ostatni Maluch, wyprodukowany jesienią 2000 r., trafił do Muzeum Fiata w Turynie.

Obecnie w Bielsku-Białej nie są już produkowane samochody; znajduje się tam jednak fabryka silników. Auta wytwarzane są Tychach, gdzie powstają aktualne modele koncernu Fiata.

S24/PAP

Foto: FB Monika Jaskólska


Komentarze