Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

13 osób podejrzanych o wyłudzenia podatku VAT

Wiadomości
Foto: Pixabay
Do 13 wzrosła liczba podejrzanych w toczącym się na Śląsku śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT na podstawie sfałszowanych faktur, pozorujących wewnątrzwspólnotowy obrót towarami.

Według policjantów, grupa oszukała Skarb Państwa na co najmniej 20 mln zł. Informację o kolejnym zatrzymaniu w tej sprawie przekazał w czwartek zespół prasowy śląskiej policji.

Postępowanie prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą komendy wojewódzkiej w Katowicach. Według ich ustaleń, grupa działała w latach 2014-2017 w wielu miastach na terenie woj. śląskiego i w innych częściach Polski. Mechanizm działania był zawsze podobny. Polegał on na wprowadzaniu do ewidencji księgowo-skarbowej firm faktur VAT, poświadczających nieprawdziwe transakcje, pozorujące wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym, częściami samochodowymi oraz artykułami spożywczymi.

"Tak sfałszowaną dokumentację podejrzani przedkładali urzędom skarbowym, wyłudzając na tej podstawie nienależny im zwrot podatku VAT. W ten sposób, wykorzystując tzw. karuzelę podatkową, doprowadzili Skarb Państwa do uszczupleń podatkowych na kwotę około 20 milionów złotych" – podała śląska komenda.

Dotychczas policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie zatrzymali kilkanaście osób, podejrzanych o popełnienie przestępstw skarbowych. W wyniku kilkudziesięciu przeszukań zabezpieczono dokumentację potwierdzającą przestępczą działalność grupy.

Obecnie postępowanie prowadzone jest przeciwko 13 podejrzanym, którzy usłyszeli zarzuty w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej. Cztery spośród podejrzanych osób zostały aresztowane, wobec pozostałych zastosowano: poręczenia majątkowe, dozory policji, zakazy opuszczania kraju oraz kontaktowania się ze współpodejrzanymi. Policja zaznacza, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone zatrzymania kolejnych osób.

"Obecnie postępowanie prowadzone jest równolegle w siedmiu rozbudowanych wątkach, dotyczących nieprawidłowości w działalności oraz funkcjonowaniu poszczególnych podmiotów, których przedmiotem działalności był pozorny obrót sprzętem elektronicznym, częściami samochodowymi oraz artykułami spożywczymi. Tylko w części dotyczącej rzekomego handlu sprzętem elektronicznym analizowane są operacje, które doprowadziły do uszczupleń podatkowych stanowiących mienie znacznej wartości" – opisują policjanci.


Źródło: PAP