Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

11-letni harcerz z Knurowa nie bał się udzielić pierwszej pomocy

fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
11-letni harcerz knurowskiej drużyny ZHP wykazał się ogromną siłą i determinacją, udzielając pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wypadku samochodowym. Jego odwaga, ale też skromność to postawy godne naśladowania i wzór dla rówieśników.

20 grudnia, to był zwykły dzień nauki dla młodego Filipa. Nic nie wskazywało na to, że skończy się tak wyjątkowo. Podczas ostatniej lekcji języka polskiego chłopiec usłyszał huk i zobaczył, że na skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i Ułanów doszło do wypadku samochodowego. Bez chwili wahania, natychmiast zareagował i pobiegł w stronę miejsca zdarzenia.

Jak donoszą świadkowie, 11-letni chłopiec podbiegł do ludzi będących na pobliskim parkingu i poprosił o apteczkę pierwszej pomocy. Kiedy ją otrzymał ruszył na pomoc pasażerowi SKODY, zatamował krwotok z nosa i czekał na przyjazd wezwanych przez siebie służb ratowniczych. Udzielił też wsparcia psychologicznego. 

Wczoraj, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach gościł tego wyjątkowego młodego człowieka wraz z mamą Moniką. Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz pochwalił postawę harcerza i przekazał wyrazy szacunku dla Jego mamy, a także podziękował wszystkim tym, którzy kształtowali bohatera. W spotkaniu uczestniczyli również druhowie z ZHP: Komendant  Chorągwi hm. Anna Peterko oraz promotor Filipa ks. Piotr Larysz.

Ten młody człowiek wiedział, jak ma się zachować i chciał pomóc drugiej osobie. (…) Promujmy takie zachowanie, bo naprawdę warto. Nikt z nas nie wie kiedy może potrzebować pomocy i czy takiej pomocy nie udzieli znowu młody człowiek.(…) Wspaniała postawa, wspaniały młody człowiek

podkreślił wicewojewoda.

Motto Filipa to: Nie myśli się jak trzeba pomóc, po prostu się pomaga. Swoim skutecznym i zdecydowanym postępowaniem potwierdził prostotę i prawdziwość tego stwierdzenia.

Ciekawe jest to, że najbardziej wdzięcznym, współpracującym materiałem zgłaszającym do Wojewódzkiego Centrum Ratunkowego są dzieci i młodzież. Są to osoby, które współpracują, rozmawiają, wiedzą też co należy mówić

wspomniał Tomasz Michalczyk.

Po odebraniu podziękowań i gratulacji, Filip opowiedział uczestnikom spotkania o szczegółach zdarzenia, a także o swoich planach i marzeniach na przyszłość. Ten młody człowiek myśli poważnie o byciu lekarzem, bądź wstąpieniu do służb mundurowych.

Chłopiec wczoraj miał też okazję zobaczyć, jak działa i wygląda Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz na czym polega praca dyspozytora.

 

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach