W Katowicach powstaną trzy nowe „Lokale na kulturę”

lokal na kulturę w Katowicach

Redakcja

16 grudnia 2022

„Lokal na kulturę” to konkurs adresowany do osób mających pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. W Katowicach z 13 ofert wybrano trzy – ich pomysłodawcy będą mieli szansę urzeczywistnić swoje pomysły i plany.

Na początku października ogłoszono w Katowicach 16. edycję konkursu „Lokal na kulturę”. Dostępne były trzy lokale. Te zlokalizowane przy ul. Kochanowskiego 11, ul. Kościuszki 35 mają ok. 34 m2, zaś ten przy ul. 3 Maja 31 to przestrzeń o powierzchni ponad 81 m2 z prawie 33 metrową piwnicą. Najemcy, oprócz atrakcyjnych stawek czynszu, mają zagwarantowane, że kwoty te nie ulegną zmianie w ciągu 5 lat od podpisania umowy najmu.

Tym razem komisja konkursowa wybrała następujące oferty:

  • „Śląskie Lumpiary" - działalność vintage shopu, promocja mody vintage z drugiego obiegu w kontrze do fast fashion (moda vintage rozumiana szeroko jako produkt, część dziedzictwa kulturowego, czy identyfikacji społecznej), przestrzeń galeryjno-wystawiennicza, promocja rękodzielnictwa i rzemiosła artystycznego oraz działania z obszaru edukacji kulturowej i ekologicznej. Taka działalność będzie prowadzona w lokalu przy ul. Kochanowskiego 11.
  • Dzienniakart – otwarta pracownia rzeźbiarsko-ceramicznej artysty Wojciecha Dzienniaka, która będzie również galerią prac artysty oraz miejscem dla twórczych spotkań. Oferta ta będzie realizowana przy ul. Kościuszki 35.
  • Fundacja Antyrama przy ul. 3 Maja 31 poprowadzi „Centrum Przestrzeni". Będzie to otwarta przestrzeń twórcza, w której opracowywane i wdrażane będą innowacyjne pomysły i idee rozwijające kulturę miejską. Miejsce ma za zadanie integrować środowiska kreatywne i aktywizować lokalną społeczność dzielnicy Śródmieście, mieszkańców Katowic i regionu Metropolii GZM.

Teraz czas na podpisanie umowy z nowymi najemcami, a także prace adaptacyjne. Lokale wcześniej pełniły funkcje usługowe bądź handlowe, więc będą przez najemców dostosowywane do pełnienia roli „Lokalu na kulturę”.

W sumie, w piętnastu dotychczas przeprowadzonych edycjach do konkursu wystawiono 86 wolnych lokali użytkowych, a w 42 przypadkach podpisano umowy z najemcami. Aktualnie w najmie w ramach programu „Lokal na kulturę” pozostaje ponad 20 lokali.

powiązane artykuły:

Niedaleko Black Woolf moze otworzyc sie kolejny Lokal na kulture fot Kamil Kalkowski
Lokalne 6 października 2022

Wystartowała XVI edycja konkursu „Lokal na kulturę” w Katowicach. To konkurs adresowany do osób, któ

Jedna z dostepnych lokalizacji przy ul Reymonta 20 fot Kamil Kalkowski
Lokalne 9 grudnia 2021

Wystartowała XV edycja konkursu „Lokal na kulturę” w Katowicach. Konkurs adresowany jest do osób, kt

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 15.7µg/m3