Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

Zła jakość powietrza w woj. śląskim! Smog nie odpuszcza

#EkoSilesia
Od poniedziałku godzinne wskazania stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu w wielu punktach woj. śląskiego utrzymują się powyżej dobowych norm. Poziom alarmowy w poniedziałek został przekroczony w okręgu rybnickim; na wtorek prognozowano przekroczenia poziomu ostrzegawczego.

Służby środowiskowe wydały powiadomienie o ryzyku osiągnięcia w poniedziałek poziomu ostrzegania dla zachodniej i południowej, a na wtorek – dla południowej części woj. śląskiego.

Według prezentacji pomiarów zamieszczanych na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) średniodobowe wskazania wartości pyłu zawieszonego PM10 przekroczyły jednak w poniedziałek wartość alarmową: na stacji pomiarowej w Rybniku – wyniosły 156 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, a w Wodzisławiu Śląskim – 169 mikrogramów.

Wartość poziomu informowania przekroczona została w poniedziałek na stacjach pomiarowych w Cieszynie, Katowicach (stacja komunikacyjna), Raciborzu, Zabrzu i Żywcu. Najwyższe średniodobowe wartości pokazały stacje w Raciborzu (129 mikrogramów), Cieszynie (116 mikrogramów) i Żywcu (115 mikrogramów).

Jak wynika z komunikatów Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Katowicach, na wtorek wydano powiadomienie o ryzyku osiągnięcia poziomu ostrzegania dla obszaru obejmującego powiaty: pszczyński, żywiecki i część bielskiego (gminy Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Buczkowice, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilkowice). Na obszarze tym mieszka blisko 400 tys. osób.

Według prezentacji pomiarów zamieszczanych na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach większość godzinnych wyników stacji pomiarowych w regionie do wtorkowego południa wykazywała stężenia pyłu PM10 przekraczające średniodobową normę.

Na mobilnej stacji pomiarowej w Goczałkowicach-Zdroju maksymalne stężenie godzinne pyłu zawieszonego PM10 sięgnęło we wtorek o godz. 2 w nocy 317 mikrogramów na metr sześc.; o godz. 10 było tam 269 mikrogramów. W Tychach o godz. 2 w nocy było 239 mikrogramów na metr sześc.; o godz. 10 - 123 mikrogramy.

Wskazania stacji na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oscylowały przed południem przeważnie między 50 a 150 mikrogramów. Jedne z większych stężeń zanieczyszczeń notowano przed południem w Katowicach: stacja pomiarowa przy ul. Kossutha o godz. 10 wskazywała 97 mikrogramów, a stacja przy ul. Plebiscytowej (komunikacyjna) – 162 mikrogramy.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów na metr sześc.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów; oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.

Utrzymywaniu się zanieczyszczeń w powietrzu sprzyja bezwietrzna pogoda przy niskich temperaturach. Prognozy dla centralnej części woj. śląskiego przewidywały utrzymywanie się w wtorek temperatur rzędu paru stopni poniżej zera i niewielkiego wiatru – ok. 5 metrów na sekundę. Od środy prognozowano wzrost temperatur do ok. 0 stopni Celsjusza, porównywalną prędkość wiatru i do czwartku – opady śniegu z deszczem.(PAP)


Komentarze