Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
14 °C
AAA

Zielone tarasy na placu Sobieskiego w Bytomiu

#EkoSilesia
TAGIBytom
fot. pixabay
Jak ożywić przestrzeń, w której dominuje beton? Nic prostszego. Wystarczy zieleń. A przykład mamy na wyciągniecie ręki - przy placu Sobieskiego, gdzie już dziś, 10 września i sobotę, 11 września, na pustym dotąd tarasie prowadzącym do Miejskiej Biblioteki Publicznej i lokalu w Bytomiu pojawią się rośliny.

Metamorfoza tarasu jest możliwa dzięki zaangażowaniu społeczników, którzy dostrzegli w tym miejscu potencjał, a następnie opracowali koncepcję zazielenienia przestrzeni. I tak w trakcie dwóch przeprowadzonych warsztatów wykorzystując zieleń,  wymyślono to nieoczywiste miejsce na nowo.  

Ożywić tony betonu

Współtwórcą projektu na przy pl. Sobieskiego jest Wojciech Lesiak, architekt zajmujący się projektowaniem partycypacyjnym, konsultacjami społecznymi i działaniami rewitalizacyjnymi.

To miejsce przegrzewające się latem, ale mające potencjał, w sąsiedztwie instytucji publicznych, otwarte na plac. Uczestnikom warsztatów zależało na tym, by wprowadzona tam zieleń obniżała temperaturę, ale i cieszyła kolorem i zapachem. Wykonamy drewniane donice oraz trejaże, po których będą się pięły kwitnące klematisy czy zimozielone winobluszcze. Nie zabraknie traw, bylin i krzewów

- mówi Wojciech Lesiak z Fundacji Napraw Sobie Miasto.

Razem zazieleńmy taras

W zielonej przemianie tarasu każdy może wziąć udział. Akcja rozpocznie się  już jutro /piątek, 10 września/ od 16.00 do 20.00 oraz w sobotę, 11 września od 10.00 do 18.00.

Organizatorzy przygotowali drewno, ziemię, sadzonki oraz cześć narzędzi. Reszta należy do mieszkańców i społeczników, którzy będą montować trejaże i donice, a następnie wypełniać je ziemią i sadzić rośliny. Mile widziane będą więc rękawiczki, narzędzia ogrodnicze i wkrętarki.

Projekt realizowany jest ze środków z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach projektu V4 Commmunity Planning w partnerstwie z Organizacjami Pozarządowymi z Pragi Bratysławy, Budapesztu i Belgradu.

źródło: UM Bytom