Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Zakończyła się modernizacja oczyszczalni ścieków w Lublińcu

fot. UM Lubliniec
Zakończyła się modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Lublińcu z uwzględnieniem rozbudowy części osadowej.

Modernizacja oczyszczalni jest największym zadaniem inwestycyjnym w historii miasta, na przeprowadzenie której udało się pozyskać  największą jak do tej pory dotację.

Koszt inwestycji to ponad 52,5 mln. zł przy wsparciu środków UE w wysokości 27,3 mln. zł.  oraz pożyczce z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie  14,7 mln zł.

 

Co ta inwestycja oznacza dla mieszkańców?
Przede wszystkim modernizacja oczyszczalni ścieków radykalnie poprawi system odbioru i unieszkodliwiania ścieków,  co wpłynie bezpośrednio na jakość życia mieszkańców skarżących się wcześniej  na uciążliwości związane z fetorem.

Pamiętamy doskonale,  jak wielki to był problem dla osób mieszkających wzdłuż ul. M.C Skłodowskiej oraz osiedli przyległych  zwłaszcza  w upalne dni roku, o czym często dyskutowaliśmy na sesjach i komisjach Rady Miejskiej w obecności samych zainteresowanych”

czytamy na stronie miasta.

Ponadto modernizacja umożliwi wykorzystania biogazu powstającego w procesie stabilizacji osadów do produkcji ciepła na potrzeby własne oczyszczalni.

Obiekt spełnia wszystkie wymogi unijne i krajowe, przez co pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne. Tego typu inwestycja zabezpiecza obecne i perspektywicznym potrzeby mieszkańców Lublińca, co w dobie intensywnego rozwoju miasta, także w obszarze budownictwa jest niezwykle ważne”

czytamy dalej. 

Źródło: UM Lubliniec