Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
32 °C
AAA

Zakłady Chemiczne: powstaje specustawa. Tarnowskie Góry łączą siły z innymi gminami

fot,. UM Tarnowskie Góry
Rząd przygotowuje specustawę dotyczącą możliwości usuwania toksycznych odpadów z terenów zdegradowanych. Dokument dotyczy Tarnowskich Gór, Jaworzna, Bydgoszczy i Zgierza. Gminy nawiązały współpracę w powyższym temacie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wznowiło prace nad projektem ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Projekt ma mieć charakter specustawy dedykowanej konkretnym, już zidentyfikowanym, terenom poprzemysłowym, a mianowicie: terenom dawnych Zakładów Chemicznych „Organika-Azot” w Jaworznie, „Tarnowskie Góry” w Tarnowskich Górach, „Zachem” w Bydgoszczy i dawnych Zakładów Przemysłu Barwników „Boruta” w Zgierzu.

Wczoraj (12.01.) on-line spotkali się włodarze zainteresowanych gmin: Tarnowskich Gór, Jaworzna, Bydgoszczy i Zgierza. 

Z zadowoleniem przyjmujemy inicjatywę ustawodawczą przewidującą usuwanie odpadów z gruntów będących własnością osób fizycznych, z możliwością czasowego zajęcia gruntu lub wywłaszczenia”

mówi burmistrz Arkadiusz Czech.

Dostrzegamy jednocześnie związane z tym ryzyka. Właścicielami toksycznych odpadów zostałyby w myśl nowych przepisów gminy, a projekt ustawy nie gwarantuje w stu procentach finansowania przez rząd prac na rzecz ochrony środowiska”

dodaje. 

Podczas spotkania powołano specjalny zespół roboczy.

"Zamierzamy w kwestii przygotowywanej ustawy podjąć współpracę z rządem na zasadzie partnerskiej, nie konfrontacyjnej" – podkreśla burmistrz dodając, że koszt dokończenia rekultywacji terenu po Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach szacowany jest na 120 – 150 mln zł. 

 

Źródło: UM Tarnowskie Góry


Komentarze