Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Zagłosuj na projekty w Parku Śląskim w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy naszego województwa mogą sprawić, że Park Śląski będzie jeszcze piękniejszy. Wszystko za sprawą II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie na projekty potrwa od 9 do 23 września. Wśród 90 propozycji nie zabrakło zadań do zrealizowania w Parku Śląskim.

Do oddania mamy cztery głosy – jeden w ramach zadań wojewódzkich i trzy w ramach podregionów. Wśród zadań, które obejmują miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze znalazła się propozycja – Ogród Społeczności Parkowej. Szacunkowy koszt określono na blisko 481 tys. zł.


„Parkowy Ogród Społeczny” w Parku Śląskim, to kameralna przestrzeń, gdzie każdy znajdzie chwilę wytchnienia, będzie mógł stworzyć swój ogród, w którym można prowadzić lekcje ekologiczne, działania proekologiczne, jak i spotkania integracyjne przy wspólnych akcjach ogrodniczych. Każdy będzie mógł doglądać, jak rośnie marchewka, schrupać pyszną kalarepę. Jedną z głównych funkcji ogrodu jest szeroko rozumiana edukacja, uprawa roślin jako „żywe laboratorium”, wyciszenie i regeneracja mocą natury – terapia ogrodnicza, zajęciowa, sensoryczna, aktywizacja społeczna, no i oczywiście to miejsce, które będzie zaspakajało potrzebę kontaktu z naturą.

Poprzez stworzenie małej architektury parkowej przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz dzieci tworzymy unikalne miejsce. Parkowy Ogród Społeczny to miejsce ciekawe, naturalne, estetyczne i bezpieczne, rozwijające kreatywność i sprawność.


W zadaniach podregionalnych jest też inwestycja do zrealizowania w Kotle Czarownic – Budowa dwóch dodatkowych podjazdów dla osób niepełnosprawnych na Stadionie Śląskim. Zadanie wyceniono na 96,5 tys. zł. Budowa w znacznym stopniu poprawi komunikację i komfort osobom niepełnosprawnych podczas wydarzeń odbywających się w legendarnym Kotle Czarownic.


Wśród propozycji zadań wojewódzkich, zawarto projekt w Parku Śląskim – „Zasłuchani w przyrodę”. Cykl letnich sobotnich EKO-koncertów muzyki klasycznej w Parku Śląskim w Rosarium. Muzyką przypominamy o potrzebie ochrony naszej planety. Na jego realizację potrzeba ponad 237 tys. zł.

Głosując na projekt, zadbamy o to, by przyszłoroczne lato w Parku Śląskim było muzyczną przygodą na łonie natury. Wśród kwiatów w Rosarium zabrzmi muzyka klasyczna zainspirowana pięknem tego miejsca. Wykonana przez artystów z kameralnych zespołów filharmonijnych, będzie ucztą dla wszystkich. W ramach koncertów, zaplanowano dziewięć sobotnich, popołudniowych spotkań. Prezentowana muzyka nawiąże do natury: wody, gór, zwierząt. Po występach będzie okazja do uczestnictwa w warsztatach muzykoterapii: dla wcześniaków, dzieciaków i całych rodzin. Nie zabraknie też atrakcji z nagrodami. Będą nimi bilety wstępu do różnych atrakcji Parku Śląskiego.

Rosarium w Parku Śląskim, jest miejscem, gdzie odbiór muzyki nabiera niepowtarzalnej formy. Przekonać mogli się o tym goście, którzy w wakacje, w niedzielne popołudnia słuchali koncertów w ramach – Muzycznego Bukietu Róż.


Mieszkańcy naszego województwa mogą mieć wpływ na zwiększenie populacji ginących gatunków ptaków. Wszystko za sprawą II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. O głosy w ramach zadań wojewódzkich walczy projekt o nazwie: Śląskie ZOO w ochronie cietrzewia, głuszca i dropia oraz ginących gatunków bażantów – budowa wolier. Inwestycję wyceniono na ponad 388 tys. zł.

Dzięki realizacji zadania powstanie sześć całorocznych wolier. Zamieszkają w nich ginące, rodzime gatunki kuraków leśnych, cietrzewia, głuszca, niewystępujące już w stanie naturalnym w Polsce dropie oraz wybrane gatunki bażantów egzotycznych. Śląski Ogród Zoologiczny przyczyni się do minimalizacji ryzyka ich wyginięcia. Miejsce będzie miało też charakter edukacyjny. Przybliży zwiedzającym tematykę przyczyny spadku liczebności ptaków i sposobów ich ochrony. Wiedza przedstawiona zostanie za pomocą tablic edukacyjnych, które staną w pobliżu wolier, dla dzieciaków opracowane zostaną interaktywne gry edukacyjne.

Zachęcamy do wsparcia projektów, które mogą zostać zrealizowane na terenie Parku Śląskiego:

-Ogród Społeczności Parkowej - numer MBO-0120/P5/20

-Przyjazny Stadion Śląski - numer MBO-0034/P5/20

-Zasłuchani w przyrodę - numer MBO-0102/W/20

-Woliery dla ptaków - MBO-0043/W/20

By zagłosować, wystarczy wejść TUTAJ

Źródło: parkslaski.pl


Komentarze