Woj. śląskie wesprze zaprojektowanie nowego otoczenia wylotu sztolni z listy UNESCO

Portal Wylotu i Roznos Sztolni Glebokiej Fryderyk zdj Zbigniew Pawlak

Redakcja

18 maja 2020

Gmina Zbrosławice zaplanowała nową infrastrukturę turystyczną przy wylocie Głębokiej Sztolni Fryderyk – części tarnogórskich podziemi z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dotację na wykonanie dokumentacji prac przyznali radni Sejmiku woj. śląskiego

Uchwałę ws. udzielenia 150 tys. zł pomocy finansowej gminie Zbrosławice na realizację zadania pn. „Odtworzenie basenu roznosu Sztolni Fryderyk oraz wykonanie ścieżki przyrodniczo–dydaktycznej wzdłuż cieku Drama wraz z parkingiem” - przyjął na poniedziałkowej sesji jednogłośnie Sejmik Woj. Śląskiego.

W ostatnich latach przy wsparciu władz regionu rozwiązano już problem kilkudziesięciometrowego zapadliska przy wylocie Głębokiej Sztolni Fryderyk, która odprowadza wodę z tarnogórskich podziemi. Wykonano też konserwację zabytkowego portalu wylotu sztolni, nazywanego Bramą Gwarków.

Pomógł w tym unijny projekt dot. renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego. W projekcie opiekujące się tarnogórskimi podziemiami Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej było liderem, a za aspekty techniczne odpowiadało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, będące wspólną instytucją kultury miasta Zabrze i samorządu woj. śląskiego.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu, gmina Zbrosławice obecnie wyłania wykonawcę zmian w miejscowych planach zagospodarowania sołectw Zbrosławice i Ptakowice, na granicy których leży ten teren. „Gmina prowadzi rozmowy w celu pozyskania na własność terenu, na którym zrealizowana zostanie ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna oraz parking dla turystów” - dodano.

Gmina Zbrosławice ponadto zobowiązuje się wydatkować w latach 2020-24 kwotę 80 tys. zł na utrzymanie i zwiększenie atrakcyjności i dostępności turystycznej terenów zrewitalizowanych, stanowiących dziedzictwo kulturowe zabytkowej Sztolni Fryderyk” - zasygnalizowano w uzasadnieniu poniedziałkowej uchwały. Uściślono też, ze dotacja z budżetu województwa trafi na wykonanie dokumentacji założonych prac.

Będzie to działanie gminy zgodne z Planem Zarządzania Dobrem na lata 2016-2020 (część dokumentacji związanej z obecnością obiektu na liście UNESCO), który zakłada udostępnienie turystom wylotu sztolni wraz z jego otoczeniem.

Foto/Wideo: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.9µg/m3 PM2.5: 6.1µg/m3