#weźNieSmoguj, #weźOddychaj – akcja TAURON Ciepło obala mity

Smog 01

Redakcja

14 listopada, 2020

Weź nie smoguj, weź oddychaj! To animacja i ebook pokazujące zalety ciepła sieciowego TAURON Ciepło, to historia o obalaniu mitów na temat elektrociepłowni i ciepła sieciowego.

Smog kontra elektrociepłownie. Powielamy fakty, czy opieramy się o mity? Jak radzić sobie ze smogiem uczy nas akcja zorganizowana przez TAURON Ciepło.

TAURON Ciepło przygotował dla odbiorców akcję #weźNiesmoguj #weźOddychaj - Pod tym LINKIEM można pobrać specjalny ebook dotyczący akcji.

Chcesz przeczytać o micie pierwszym dotyczącym ogrzewania? Kliknij LINK

Ekologiczne, bezpieczne i czyste ciepło sieciowe oferowane przez TAURON Ciepło to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu miastach. Przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej, oznacza mniej indywidualnych pieców i kominów. To bezpośrednio przekłada się na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery w każdym z miast.

Kliknij w grafikę. 

Wciąż jednak opieramy się o mity i sami ogrzewamy nasze domy. Jakie to mity? Jest ich kilka.

Pierwszy mówi o tym, że elektrociepłownie z natury są nieekologiczne.

Drugi, że to z pewnością te ogromne kominy są źródłem niskiej emisji smogu.

Trzeci, że nasze piece domowe mniej szkodzą środowisku. W końcu są takie małe, i niepozorne.  

Czwarty mówi nam, że przecież oszczędzamy, gdy sami palimy w naszych piecach.

Piąty mit, zakłada, że skoro elektrociepłownie palą węglem, na dodatek na taką skalę to muszą być większym zagrożeniem dla środowiska.

Chcesz przeczytać o micie drugim? Kliknij w LINK

Kliknij w grafikę. 

Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w profesjonalnych elektrofiltrach, których sprawność w Tauron Ciepło wynosi 99,9 proc.”

mówi wiceprezes Tauronu Ciepło Wojciech Frank.

Tymczasem ciepło sieciowe to doskonała alternatywa dla innych metod ogrzewania. Ciepło sieciowe to wygoda, bezpieczeństwo, (nie ma zagrożenia zatrucia czadem, wybuchów itp.), ekologia i oszczędność.

Chcesz przeczytać o micie trzecim? Kliknij w LINK

Dlaczego warto? Bo jest tańsze, a przede wszystkim bardziej przyjazne dla środowiska. W elektrociepłowniach sam proces technologiczny jest tak zaprojektowany, by wykorzystać paliwa, w jak najlepszy sposób, z korzyścią dla środowiska.

Kliknij w grafikę. 

Dbamy o bezpieczeństwo? Wytwarzanie ciepła w elektrociepłowni powoduje, że w mieszkaniu nie ma urządzeń stwarzających ryzyko pożaru, wybuchu czy zatrucia tlenkiem węgla. Chcemy komfortu? Obsługa ogrzewania sprowadza się do ustawienia prostego regulatora przy grzejniku. Zależy nam na zdrowiu i ekologii? Nowoczesne technologie stosowane w elektrociepłowniach oraz stosowanie wysokiej jakości elektrofiltrów o bardzo wysokiej efektywności, sprawiają, że ciepło sieciowe jest bardzo ekologiczne.

Chcesz przeczytać o micie czwartym? Kliknij w LINK

Rezygnacja z domowych pieców na rzecz ciepła sieciowego przekłada się na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Centralne ogrzewanie z sieci ciepłowniczej to korzyści zarówno dla mieszkańców jak i zarządców budynków, to komfort, wygoda i bezpieczeństwo w przystępnej cenie.

Podłączenie do sieci ciepłowniczej domu wielorodzinnego umożliwia ogrzanie zarówno całego mieszkania, jak i korzystanie z ciepłej bieżącej wody bez ograniczeń. Wytwarzanie ciepła sieciowego w elektrociepłowni gwarantuje kontrolę przestrzegania norm i pozwala eliminować zanieczyszczenia z setek kominów i pieców.

Spółka akcentuje, że prowadzona przez nią rozbudowa sieci ciepłowniczej ma znaczny wpływ na ograniczanie tam niskiej emisji. W 2020 r. wykonane mają zostać inwestycje umożliwiające przyłączenie nowych odbiorców wykorzystujących łącznie ok. 32 megawatów mocy cieplnej, co w przybliżeniu odpowiadałoby przyłączeniu np. 10 tys. mieszkań.

Inwestycje przyłączeniowe prowadzone są w na terenie całej aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Ciepło sieciowe zyskało m.in. nowe osiedle przy ulicy Rzepakowej w katowickim Brynowie oraz kolejne budynki osiedli przy ul. Bytkowskiej, Ceglanej i Baildon”

wymienił wiceprezes Frank.

Tegoroczny sezon ciepłowniczy w regionie rozpoczął się w ostatnich dniach września. Do początku października o rozpoczęciu sezonu grzewczego dla swoich mieszkańców zdecydowało 90 proc. wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, będących odbiorcami Tauronu Ciepło.

Nie powtarzajmy mitów, sprawdzajmy fakty!

Nasza planeta jest w naszych rękach. Warto wiedzieć, że właśnie ciepło sieciowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu w miastach. Każdy kolejny blok, kamienica - podłączone do ciepła sieciowego to mniej pieców i kominów, a to znaczne ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery w każdym z miast.

Tauron Ciepło jest największym dystrybutorem ciepła sieciowego na terenie aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jednym z największych takich podmiotów w kraju.

W skład spółki wchodzą elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.

Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi około 1000 km. Poprzez prawie 4000 węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do ok. 800 tys. mieszkańców aglomeracji. TAURON Ciepło obsługuje łącznie ok. 3500 klientów (spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe itp.), ogrzewa blisko 9000 budynków w aglomeracji.

W ubiegłym, najdłuższym od lat sezonie grzewczym, firma dostarczyła 10 mln gigadżuli ciepła do prawie 800 tys. mieszkańców.

Tauron graf

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.3µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3