Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
14 °C
AAA

W Polsce kluczową rolę powinien odgrywać gaz

#StopSmog
Kryzys gospodarczy wywołany przez koronawirusa powinien być momentem do adaptacji, przemyślenia założeń Europejskiego Zielonego Ładu - ocenił w poniedziałek minister ds. UE Konrad Szymański

Szymański podkreślił podczas sesji towarzyszącej EEC Online (Europejski Kongres Gospodarczy), że Polska od początku miała krytyczny stosunek do założeń Europejskiego Zielonego Ładu - nowej polityce klimatyczno-energetycznej, która ma pozwolić osiągnąć UE neutralność klimatyczną.

"Nie widzieliśmy wystarczających mechanizmów kompensacji. Nie wiedzieliśmy przede wszystkim sprawiedliwego rozłożenia ciężaru tej polityki miedzy państwa i sektory" - powiedział minister.

Szymański zaznaczył jednocześnie, że Polska nie podważa sensu transformacji energetycznej i klimatycznej Starego Kontynentu. "Ale zwracamy uwagę na pojęcie sprawiedliwości, na to żeby koszty tej polityki nie uderzały w biedniejsze państwa" - dodał.

Minister przypomniał, że w UE jest obecnie ok. 50 mln gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym. Zwrócił uwagę, że jeśli nowa polityka klimatyczna UE miałaby jeszcze bardziej finansowo je uderzyć, to "politycznie jest to nie do przyjęcia".

Szymański wskazał, że jeśli Unia ma rzeczywiście dojść do ambitnych celów klimatycznych, to musi ona wykorzystać do tego najbardziej efektywne kosztowo scenariusze. Dla Polski - jak zaznaczył - jest to wykorzystanie gazu.

"W Polskim wypadku jest oczywiste, że gaz odgrywa i powinien odgrywać bardzo kluczową rolę, jeśli chodzi o transformację klimatyczną" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że przestawienie polskiego ciepłownictwa na gaz pozwoli ograniczyć emisję pyłów o 99 proc. i CO2 o 60 proc. Polski rząd chciałby również, by Unia zapewniła finansowanie dla infrastruktury gazowej. (PAP)

Foto: pixabay.com


Komentarze