W Metropolii obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

119822845 1707699272714678 6830013453705746069 o

Redakcja

18 września 2020

Wirtualne dni otwarte, mobilne stoiska, kampania informacyjna czy oferta dla pracodawców – składają się na ofertę Zarządu Transportu Metropolitalnego w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. 22 września, w Dniu bez Samochodu, ZTM zapewni bezpłatne przejazdy kierowcom.

Jak wynika z informacji ZTM, który na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii organizuje publiczną komunikację miejską, w ramach ETZT od 16 września pracownicy Zarządu spotykają się w kolejnych dniach na specjalnych stoiskach z mieszkańcami kolejno: Sosnowca, Świętochłowic, Bytomia, Gliwic, Tychów, Katowic i Knurowa.

Przy stoiskach pracownicy ZTM starają się odpowiadać na wszystkie pytania związane z komunikacją miejską. Uczestniczą też w kampanii informacyjnej, mającej pokazywać, w jaki sposób zarząd stara się czynić komunikację miejską w dobie pandemii maksymalnie bezpieczną i przekonywać mieszkańców Metropolii do korzystania z niej.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia na tych samych stoiskach zapewnia mobilną stację serwisu rowerów, w której mieszkańcy mogą korzystać nieodpłatnie z pomocy specjalistów, w zakresie np. kontroli stanu technicznego roweru czy jego serwisu. Dla dzieci przygotowano warsztaty o bezpieczeństwa na drodze i pierwszej pomocy, dla starszych m.in. poradnik planowania podróży.

W ubiegłym roku w trakcie ETZT setki osób odwiedziły siedzibę ZTM. W tym roku to metropolitalny organizator będzie gościł w domach pasażerów i miłośników transportu – na ekranach komputerów Związek reklamuje też specjalną ofertę dla pracodawców z regionu – mającą zachęcać firmy do promocji komunikacji miejskiej wśród swoich pracowników.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zwieńczy Dzień bez Samochodu. 22 września będzie można korzystać z komunikacji miejskiej ZTM bezpłatnie – na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu.

Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednym z największych organizatorów transportu publicznego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin GZM oraz 12 miast z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na prawie 7 tys. przystanków. W 2019 r. pokonały ponad 100 mln km, obsługując ok. 250 mln przejazdów.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.4µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3