W Częstochowie powstały kontenery na elektroodpady. Co można wrzucać do czerwonego pojemnika?

53065

Redakcja

23 czerwca 2021

W Częstochowie funkcjonują 32, specjalne kontenery, do których można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają.

Szybko, łatwo, bezpiecznie. W taki sposób częstochowianie oddają zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie. 32 charakterystyczne czerwone pojemniki na stałe wpisały się w krajobraz miasta, a dzięki zaangażowaniu mieszkańców w Częstochowie stanęła pasieka z recyklingu.

Do pojemników powinny zatem trafiać zużyte telefony, aparaty fotograficzne, lokówki, tostery, kalkulatory, żelazka, ale także elektroniczne zabawki, płyty CD czy tonery do drukarek. Warto jednocześnie podkreślić, że każdy elektryczny śmieć w odpadzie komunalnym to istotne niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego i nas samych – tłumaczy Robert Magolon z MB Recycling.

Czerwone pojemniki to element projektu Elektryczne Śmieci realizowanego w Częstochowie od września 2020 r. Można do nich wrzucać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne nieprzekraczające 50 cm.

Cieszy nas zaangażowanie mieszkańców w selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci. Wyrzucając elektroodpady do czerwonych pojemników, oddając do PSZOK czy korzystając z odbiorów domowych dbamy o siebie, swoich najbliższych, nasze miasto, ale i o środowisko naturalne – mówi Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. - Niestety, pojawiły się ostatnio różnego rodzaju odpady poza altanami śmietnikowymi i pod czerwonymi pojemnikami. Taki proceder podrzucania śmieci, w tym dużego sprzętu AGD,  dotyczy znikomego odsetka mieszkańców, ale podważa wizerunek naszego miasta i stanowi istotne niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego i nas samych. Za pozostawianie zużytego sprzętu w miejscach do tego nie przeznaczonych grozi kara grzywny – dodaje.

Czysta Częstochowa

Co zrobić z odpadami, które nie mieszczą się do czerwonych pojemników? Miasto ma kilka rozwiązań dla mieszkańców. Sprzęt elektroniczny większy niż 50x50x50cm można oddać bezpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sobuczynie przy ul. Konwaliowej 1. Obsługa PSZOK może też odebrać taki sprzęt bezpośrednio od mieszkańca, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod numerem 530 469 099. Dodatkowo działa Mobilny Punkt Zbierania Odpadów Problemowych (MPZOP) funkcjonujący czasowo w wyznaczonych do tego miejscach zgodnie z harmonogramem odbioru dla danej dzielnicy. Harmonogram odbioru odpadów znaleźć można stronie https://cuk.czestochowa.pl/harmonogram-wywozu-odpadow/.

Zgłoszenia odbioru odpadów elektrycznych i elektronicznych, które nie kwalifikują się do pozostawienia w pojemniku można również zgłaszać pod numer infolinii 572 102 102, który znajduje się na każdym czerwonym pojemniku. Firma obsługująca czerwone pojemniki odbierze takie większe odpady elektryczne zarówno od mieszkańca, jak również od firm, za niewielką opłatą.

Częstochowa zasługuje by być czystym, nowoczesnym miastem znanym ze swych proekologicznych działań, dlatego apelujemy o to, by z czerwonych pojemników korzystać w sposób zgodny z przyjętymi zasadami. Doceńmy i wykorzystajmy bezpłatną możliwość bycia w projekcie Elektryczne Śmieci  – mówi Krzysztof Matyjaszczyk prezydent Miasta Częstochowy.

Lokalizacje 32 pojemników:

ul. Sikorskiego 85

ul. Spółdzielczości 2

ul. Kordeckiego

ul. Czecha 21

ul. Witosa 1

al. Wyzwolenia 9

ul. Kontkiewicza 4 / Kontkiewicza 6

Promenada Niemena

ul. Radomska 117

ul. Sempołowskiej 2

ul. Mirowska 416 / ul. Turystyczna

ul. Wielkoborska 54,

ul. Wręczycka 111

ul. Michałowskiego 12

ul. Sosabowskiego 17

ul. Kukuczki 30

Pasaż Opolczyka

ul. Skłodowskiej-Curie 24

ul. Brzezińska 2

ul. Drzymały 10 / ul. Czajkowskiego 6

ul. Dekabrystów 45

ul. Wały Dwernickiego 101/105

ul. Marysia 113 a

ul. Szymanowskiego 5/ul. POW 3

ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 2

ul. Wawrzynowicza 8

ul. Wały Dwernickiego 11

ul. Goszczyńskiego 9/11 / ul. Pułaskiego

ul. Bohaterów Katynia 44/Bienia 10

ul. Konopnickiej 5

ul. Orkana 8-14

ul. Mireckiego 21,

53067

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.0µg/m3 PM2.5: 14.0µg/m3