Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

W Częstochowie posadzono nowe drzewa - w sumie 255 sztuk

fot. UM Częstochowa
W ostatnim czasie w Częstochowie, głównie w pasach ruchu drogowego, posadzono nowe drzewa - w sumie 255 sztuk. To efekt działań Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta.

W związku z realizacją decyzji administracyjnych na terenie zieleni miejskiej dokonano nasadzeń zastępczych drzew. Zarówno gatunki drzew do nasadzeń, jak i lokalizacje ich posadzenia zostały wcześniej zaplanowane przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Centrum Usług Komunalnych.

Nowe drzewa pojawiły na terenach miejskich, głównie na zieleńcach przy pasach drogowych, gdzie uzupełniły i wzbogaciły zadrzewienie, a także na skwerach i parkach. Drzewa zostały dodatkowo zabezpieczone i już na wiosnę zielone efekty tych nasadzeń powinny być widoczne

- mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk

Nasadzenia wykonywała spółka Markflor. Koszt przedsięwzięcia to 197,5 tys. zł.

Umowa z wykonawcą - oprócz dostawy, posadzenia i ściółkowania materiału roślinnego - przewiduje zabezpieczenie drzew poprzez palikowanie oraz mocowanie osłon z tworzywa sztucznego.

Gwarantuje również 3-letni okres pielęgnacji roślin, w tym wymianę nieprzyjętych czy obumarłych, a także usuwanie odrostów.

Po raz kolejny przy sadzeniu Wydział zdecydował o wprowadzeniu osłon na pnie drzew. Osłony są odporne na promienie UV i wyposażone w otwory wentylacyjne. Mają chronić pień przed mechanicznymi uszkodzeniami w trakcie koszenia trawników.

Wśród nowego drzewostanu przeważają takie gatunki, jak brzoza brodawkowata (49 sztuk), dąb szypułkowy Fastigiata Koster (23 sztuki) czy jarząb szwedzki Brouwers (27 sztuk). Te gatunki, prezentujemy w galerii zdjęć. Brzozy pojawiły się głównie przy ul. Legionów, dęby – przy ul. Wyszyńskiego, a jarzębie – m.in. przy ul. Jagiellońskiej i Bór. Posadzono również dużo klonów pospolitych Columnare (36) – m.in. przy ul. Kucelińskiej i głogów pośrednich "Paul`s Scarlet" (18) – najwięcej przy ul. Łomżyńskiej.

W sumie w ramach obecnych nasadzeń w mieście pojawiły się drzewa 27 gatunków w ok. 50 lokalizacjach.

 

Źródło: UM Częstochowa


Komentarze