Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
16 °C
AAA

W Bielsku-Białej powstanie pierwszy zielony przystanek

#EkoSilesia
Foto: UM w Bielsku-Białej
Jesienią tego roku Bielsko-Biała będzie miało swój pierwszy zielony przystanek. Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przymierza się do obsadzenia roślinnością wiaty przy ul. Partyzantów w rejonie placu Adama Mickiewicza, w kierunku centrum miasta.

Koncepcja przewiduje na skrzyżowaniu ul. Partyzantów i 1 Maja, gdzie teraz rosną krzewy i inne rośliny, wysianie łąki kwietnej.

Wokół przystanku natomiast zamiast wybrukowanego placu powstanie mała rabata z roślinami wieloletnimi i posadzone zostaną dwa lub trzy drzewa o wysokości minimum 2,5 metra, tak aby jak najszybciej dawały cień. Drzewa, rabata i łąka kwietna będą tworzyły całość kompozycji zielonego przystanku w tym miejscu.

Wstępna koncepcja zagospodarowania zielonego przystanku przy ul. Partyzantów jest właśnie uzgadniana przez urząd z Miejskim Zarządem Dróg. Po wstępnej akceptacji przez MZD, kolejnym krokiem będzie wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, a także spisanie porozumienia w zakresie dysponowania gruntem.

To będzie pilotażowy zielony przystanek w Bielsku-Białej. Jeśli budżet pozwoli, w przyszłym roku planowane są kolejne.

Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zakłada, że powinny one pełnić funkcję zielonych wysp w ruchliwych częściach miasta w dużym stopniu pozbawionych zieleni, powodując obniżenie temperatury, zatrzymanie wód opadowych, oczyszczając powietrze i poprawiając mikroklimat. Dlatego w pierwszej kolejności na inwestycje tego typu będą wskazywane lokalizacje w centrum miasta, z uwzględnieniem terenu wokół wiat.

 

Źródło: UM Bielsko-Biała


Komentarze