Trwają prace na stawie hodowlanym w woj. śląskim

Prace na stawach 1

Redakcja

24 listopada 2021

Na stawach hodowlanych w Malcu (Małopolska) i Ochabach (Śląskie) trwają prace zabezpieczające wyspy i groble. Ich celem jest zabezpieczenie siedlisk rzadkich gatunków ptaków, takich jak ślepowron i rybitwa rzeczna. Prace zleciła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Stawy należą do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Zgoda” w Malcu oraz Gospodarstwa Rybackiego „Pod Borem” w Ochabach. Od lat prowadzona jest na nich gospodarka rybacka.

Prace polegają na odtworzeniu i uzupełnieniu powierzchni wysp, które w ostatnich dziesięcioleciach uległy znacznemu zniszczeniu. Erozja wodna spowodowała znacznie podmycie brzegów, przez co drzewa i krzewy, na których gniazdują ślepowrony, przewracały się do wody. Również uszkodzone groble były dla ptaków gniazdujących na wyspach dużym zagrożeniem. Przez nie poziom wody w stawach obniżył się, co jest niekorzystne dla ptaków gniazdujących na wyspach, ponieważ powoduje ryzyko penetracji przez drapieżniki.

Zabezpieczanie wysp polega stworzeniu pierścienia wokół wyspy ze szczelnych ścianek (grodzice PCV) i uzupełnieniu wyspy materiałem ziemnym. Na wyspach, na których gniazdują ślepowrony, wykonawca dosadza krzewy, wyspy dedykowane rybitwom rzecznej zostają „wykończone” specjalnymi żwirowymi plażami.

Podobną techniką, co wyspy, zabezpieczone zostają groble.

Działanie to nie byłoby możliwe bez dobrej współpracy z zarządcami stawów hodowlanych. To ważne, bo wyspy nie są częścią gospodarki rybackiej, a bez hodowli ryb nie byłoby ptaków na stawach. Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy poprawić stan zachowania siedlisk ptaków.

Prace są częścią projektu LIFE.VISTULA.PL. Jego głównym celem jest ochrona i poprawa stanu siedlisk ptaków wodno-błotnych, w szczególności ślepowrona  i rybitwy rzecznej w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. 

Koszt prac w obu lokalizacjach to ok. 5 mln zł.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.3µg/m3 PM2.5: 0.2µg/m3