Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
32 °C
AAA

Sosnowiecki PKM z ofertami na pierwsze hybrydy plug-in

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu poznało oferty w przetargu na zakup pierwszych w swojej historii autobusów hybrydowych typu plug-in.

Postępowanie podzielone było na dwa zadania. Pierwsze dotyczyło 8 autobusów hybrydowych o długości między 11,8 metra a 12,15 metra, a drugie zadanie 8 pojazdów przegubowych o długości między 17,5 m do 18,75 m. W obu przypadkach dostawa dotyczy także systemu ładowania magazynu energii hybrydowego układu napędowego.

W przetargu ofertę złożyła firma Solaris Bus&Coach z Bolechowa, która za dostawę 8 pojazdów 12-metrowych oczekuje wynagrodzenia w kwocie 18 697 000 zł, a za autobusy przegubowe 23 124 000 zł. Oferty są niemal dokładnie w kwotach, które oszacował PKM Sosnowiec.


Nowe pojazdy obsłużą linie 16, 35, 800, 808 oraz 817. PKM Sosnowiec od kilku lat ma w swojej flocie klasyczne autobusy hybrydowe. Hybrydy typu plug-in będą nowością sosnowieckim przedsiębiorstwie.

Pojazdy będą miały najwyższy standard wyposażenia.

Klimatyzacja, ładowarki USB, Wi-Fi, elektroniczne tablice informacyjne i zapowiedzi głosowe oraz automatyczny system gaszenia pożaru. Nie zabraknie systemu zliczania pasażerów oraz kontroli trzeźwości kierowcy”

wylicza Piotr Drabek, dyrektor techniczny PKM Sosnowiec.

Podobnie jak 14 autobusów elektrycznych, hybrydy również będą w odcieniu koloru żółtego, zgodnie ze standardami ZTM.

Oczywiście przewoźnik pamiętał o monitoringu. W pojazdach 12-metrowych będzie minimum 8, a w przegubowcach minimum 9 kamer. W każdym pojeździe przynajmniej 5 kamer będzie obserwowało wnętrze pojazdu, 2 kolejne będą obserwowały drogę przed i za pojazdem, a 2 bok autobusu.

Szczególnie w autobusach 18-metrowych przydają się kamery zewnętrzne boczne. Kierowcy jeżdżący przegubowymi elektrykami bardzo sobie je chwalą. Bardzo im pomagają, szczególnie na przystankach autobusowych, gdy autobus musi się nieco „złamać"”

wyjaśnia Piotr Drabek.

 Nowością w autobusach będzie specjalny system, który pozwoli na programowanie pojazdów w taki sposób, by w ścisłym centrum miasta autobusy korzystały wyłącznie z silnika elektrycznego. Program będzie działał automatycznie, kierowca nie będzie musiał nic włączać czy wyłączać. Autobusy zostaną dostarczone w ciągu 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Jest zatem szansa, że zobaczymy je na trasach jeszcze w tym roku”

mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zakupy będą możliwe dzięki pozyskaniu blisko 30 mln zł z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 - „Czyste niebo nad Zagłębiem" – Zakup autobusów hybrydowych.

Dziękuję Urzędowi Marszałkowskiemu za te fundusze. To rezultat naszej dobrej współpracy, której efektem będzie większa dbałość o środowisko, ale też komfort pasażerów”

dodaje prezydent Sosnowca.

Warto dodać, że w ubiegłym roku PKM Sosnowiec odebrał 14 autobusów elektrycznych firmy Solaris kupionych za 48 mln zł. W tej chwili do bazy firmy dotarło 5 nowych MAN-ów za 8,4 mln zł.


Komentarze