Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
28 °C
AAA

Smog zabija! Niska emisja odbija się na mieszkańcach

Walka ze smogiem trwa, jednak świadomość mieszkańców Katowic i innych miast województwa jest za niska. Lekarze alarmują – smog ma znaczny wpływ na nasze zdrowie i po cichu nas zabija.

Śląsk od zawsze kojarzony był z przemysłem. Tam gdzie ogromne fabryki musi być smog. Region jednak przechodzi transformację i stawia na czyste powietrze. Ludzie jednak wydają się być nieświadomi konsekwencji jakie wywołuje długotrwałe oddychanie powietrzem bardzo złej jakości. Lekarze jednak nie mają wątpliwości – powietrze nas zabija.

Największym zdziwieniem była prezentacja na radzie ds. poprawy jakości powietrza zwołanej przez prezydenta Katowic, Marcina Krupę. Prof. Buszman pokazywał korelacje pomiędzy dniami gdzie występowało duże zanieczyszczenie powietrza, a liczbą wizyt u lekarza.”

mówi Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią w Katowicach

Profesor Paweł Buszman, kardiolog i były prezes zarządu American Heart of Poland stwierdził jasno, że w dniach, w których smog jest szczególnie duży zwiększa się liczba udzielanych porad w poradniach, przyjęć w szpitalach a nawet liczba leków kupowanych w aptekach!

Przez ostatnie lata miasto Katowice zajęło się wymianą kilku tysięcy „kopciuchów”. Żadne inne miasto w województwie nie działa tak aktywnie. To jednak nie koniec akcji wymiany dymiących pieców. Każdy kto chce dostać środki i prawidłowo wypełni wniosek może otrzymać nawet 10 tys. zł. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce wsparło osoby gorzej sytuowane w opłacaniu kosztów ogrzewania.

Badania wykazały, że efektem długiego oddziaływania smogu wśród ludzi może być chroniczny kaszel, niewydolność płuc i zapalenie oskrzeli. Stwierdzono nawet przypadki nowotworu płuc wśród osób niepalących.  Nawet krótkotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić do ogólnego osłabienia organizmu.

Dlatego Katowice postanowiły przeciwdziałać. W ostatnich latach zrobiły ogromny postęp w kwestii ekoodpowiedzialności. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce uchwaliły  „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej". Realizacja planu przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Mieszkańcy mogą na bieżąco monitorować stan zanieczyszczeń przez największy w Polsce system.

W Polsce z powodu smogu odnotowuje się blisko 45 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Dlatego Straże Miejskie uświadamiają czym grozi zatruwanie powietrza oraz prowadzone są warsztaty uświadamiające o szkodliwości zatrutego powietrza.


Komentarze