Smog to realne zagrożenie dla ciąży i małych dzieci!

Pregnant 1245703 1920

Redakcja

19 lutego 2020

Choć część ludzi nie chce przyjąć tego do wiadomości, to smog ma realny wpływ na rozwój dziecka w brzuchu matki oraz w pierwszych jego dniach! Dzieci coraz częściej rodzą się z niską wagą lub są wcześniakami.

To wszystko przez powietrze którym musimy oddychać. Płód i noworodki są szczególnie narażone na wpływ zanieczyszczeń. Ich system odpornościowy nie jest tak rozwinięty jak u dorosłych i może powodować wiele chorób!

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i walka z nieczystym powietrzem. Miasto Katowice postanowiło walczyć z problemem smogu i nie czeka na to, aż wzrośnie umieralność wśród noworodków.

1 lutego 2019 roku powołano w Urzędzie Miasta samodzielny referat Biura Zarządzania Energią. Również od kilku lat władze miasta dofinansowują wymianę kotłów.  Wywołało to pozytywny skutek społeczny wśród mieszkańców Katowic – Prezydent Marcin Krupa kilka lat temu zdecydował o zwiększeniu dofinansowania na wymianę pieców. I widzimy tego skutek. Wcześniej wymienialiśmy standardowo do 300 kotłów. Już 2 lata temu było ich około 1000, a rok temu 1200. Na ten rok mamy zaplanowanych 1500 wymian systemów grzewczych -  dodaje Daniel Wolny.

Ludzi razi widok ciężarnej kobiety z papierosem w ustach. Nie przeszkadza im, że oddycha nieczystym powietrzem.  Węglowodory aromatyczne, a w szczególności najbardziej znany związek z tej grupy, mutagenny i rakotwórczy benzoalfapiren są szeroko rozpowszechnionymi zanieczyszczeniami powstającymi przy spalaniu węgla, ropy naftowej, drewna), występują też w dymie tytoniowym.

Mieszkańcy, aby uchronić kobiety w ciąży powinni palić w piecach spełniających normy. Katowiczanie mogą liczyć na finansowe wsparcie z kasy miasta. Wystarczy prawidłowo wypełnić wniosek i można otrzymać nawet 10 tys. zł dofinansowania na zakup nowego pieca.

W Krakowie u noworodków stwierdzono zmniejszoną wagę urodzeniową, długość ciała i obwód głowy. Wyższe narażenie matek na zanieczyszczenia powietrza przekłada się również na gorsze funkcjonowanie układu oddechowego. Do podobnej sytuacji nie chcą dopuścić Katowice.

Prowadzimy szeroki zakres działań informacyjno-edukacyjnych przez wszystkie nasze media, a angażujemy w to nawet straż miejską. W tamtym roku zorganizowaliśmy cykl 11 spotkań z mieszkańcami – komentuje Wolny.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3