Śląskie miasta na czele z Katowicami walczą z kopciuchami!

Csm pxfuel com 1 94798102c1
Kastelik

Szymon Kastelik

19 lutego 2020

Największe śląskie miasta, które co roku borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza, od 3 lat systematycznie wymieniają tzw. "kopciuchy". Liderem w tej walce są Katowice!

Według powyższej infografiki, w Katowicach zaplanowano wymianę największej liczby starych pieców, tzw. "kopciuchów". W sumie w stolicy woj. śląskiego wymienionych ma być prawie 30 tysięcy takich urządzeń. Tylko w latach 2016-2018 Katowice wydały na ten cel 19,3 miliona złotych. Zaś z roku na rok wydatki miasta na ten cel są coraz większe - Prezydent Marcin Krupa kilka lat temu zdecydował o zwiększeniu dofinansowania na wymianę pieców. I widzimy tego skutek. Wcześniej wymienialiśmy standardowo do 300 kotłów. Już 2 lata temu było ich około 1000, a rok temu 1200. Na ten rok mamy zaplanowanych 1500 wymian systemów grzewczych - skomentował w rozmowie z S24 Daniel Wolny z Katowickiego Biura Zarządzania Energią. 

Coraz większe zaangażowanie Katowic w wymianę kopciuchów potwierdza również prezydent miasta Marcin Krupa - Zwiększanie ilości wymienianych kotłów jest jednym z naszych priorytetowych zadań. Z roku na rok mamy coraz więcej chętnych, którzy korzystają z dofinansowania miasta. O ile w latach 2016-2018 wymienialiśmy średnio ponad 740 kopciuchów rocznie, to w zeszłym roku było ich już 1200 (analiza Polskiego Alarmu Smogowego nie obejmowała 2019 r. – przyp. red.). Kilka lat temu wprowadziłem zasadę, że w Katowicach nie ma limitów w przyznawanych dotacji. Każdy, kto złoży poprawny wniosek otrzyma dofinansowanie, które może sięgać nawet 10 000 zł. Na wymianie kotłów nie oszczędzamy – podkreśla prezydent Marcin Krupa. – Największym wyzwaniem staje się dla nas przekonanie części mieszkańców, by wymienili kotły. Spalanie śmieci i paliw złej jakości oznacza po prostu trucie nie tylko domowników, ale też mieszkańców całej okolicy. Co roku realizujemy nowe projekty, by zachęcić mieszkańców, by sięgnęli po dotację. Organizujemy spotkania w dzielnicach, utworzyliśmy także Miejskie Centrum Energii, w którym pracownicy pomagają mieszkańcom na każdym kroku w procesie likwidacji kotłów. Mamy także nadzieję, że jeśli kogoś nie przekonają nasze zachęty, to zrobią to wchodzące w życie zmiany w prawie - podkreśla prezydent.

Pozytywne zmiany już widać.  Jak pokazują dane naukowe, jeśli chodzi o jakość powietrza 2019 rok był najlepszy w Katowicach w historii pomiarów. Według informacji z systemu monitoringu jakości powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska średnie roczne stężenie cząstek pyłu PM10 osiągnęło w ubiegłym roku poziom 32. Dla porównania w 2018 roku było to 40, a w 2017 aż 42. Innymi słowy w porównaniu do 2019 roku poziom zapylenia w Katowicach w 2018 roku był wyższy o 25% procent, a w roku 2017 aż o 31%!

CZYTAJ TAKŻE - Katowice jak Londyn i Los Angeles

Warto też przypomnieć, że według opublikowanego jesienią ubiegłego roku kompleksowego raportu „Stan powietrza w Polsce” opracowanego przez portal Onet.pl przy współpracy z Airly.eu (największym portalem w Polsce, analizującym poprzez sieć czujników jakość powietrza w miejscowościach w całym kraju) możemy sprawdzić, jak przedstawia się jakość powietrza w Katowicach na tle innych miast wojewódzkich. Zagregowane zostały dane z setek czujników za okres od 1 lipca  2017 roku do 1 sierpnia 2019 roku. Z danych dowiadujemy się, że dla wskaźnika cząstek pyłu PM10 - Katowice (ze średnim wskazaniem 35,3) - lokują się w połowie stawki miast wojewódzkich. Większe zapylenie notuje się m.in. w Warszawie (38,4), Krakowie (47,9), Poznaniu (37,9) czy Łodzi (36). Oczywiście Katowicom daleko także do lidera zestawienia, tj. Gdańska (15,7).

Powietrze z roku na rok jest coraz lepsze, ale do ideału wciąż daleko. Zdarzają się mroźne, bezwietrzne dni podczas których smog jest szczególnie dotkliwy, czego doświadczyliśmy już w tym sezonie. Dlatego ze smogiem walczymy na wielu frontach. Poza wymianą kotłów realizujemy warte ponad 100 mln zł projekty termomodernizacji, Straż Miejska wykonuje kilka tysięcy kontroli rocznie, inwestujemy także setki milionów złotych w komunikację publiczną. W walce ze smogiem każdy może pomóc. Zwracam się z prośbą do wszystkich katowiczan, by zachęcali krewnych i znajomych posiadających „kopciuchy” do ich wymiany z dofinansowaniem miasta. Często zdanie członka rodziny lub sąsiada potrafi sprawić, że z przestrzeni miejskiej zniknie kolejny kocioł – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3