Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

„Przeciepnij sie na koło!”- tydzień mobilności w Katowicach

Europejski Tydzień Mobilności w dniach od 16 do 22 września w Katowicach upłynie pod znakiem rowerów. Miasto, szeregiem rowerowych inicjatyw, zachęca żeby „Przeciepnąć sie na koło”, a rowerowymi ambasadorami miasta staną się sami urzędnicy.

- W Katowicach od lat stawiamy na rower jako środek transportu. Budujemy kolejne kilometry dróg rowerowych, modernizujemy te, które od lat służą rowerzystom a system wypożyczalni roweru miejskiego jest największy w regionie i liczy 125 stacji oraz ponad 1000 rowerów! Tych, którzy nie jeżdżą na co dzień rowerem po Katowicach zachęcam, żeby w dniach od 16 do 22 września zamienili samochód właśnie na ten środek transportu. Bo rowerem można jeździć nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też do pracy, na zakupy, do szkoły – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Można też zamienić samochód na komunikację publiczną, albo połączyć różne środki transportu. Zwłaszcza, że 22 września, z dowodem rejestracyjnym, tradycyjnie już będziemy mogli podróżować za darmo tramwajami i autobusami – dodaje prezydent.

Wydarzenie dawniej znane jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowane jest co roku w dniach od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest „Dzień bez samochodu” (22 września). Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu. Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza bardziej mobilnych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca. Katowice od lat włączają się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tym razem, miasto będzie to wydarzenie promowało hasłem „Przeciepnij sie na koło”.

Co ciekawe, katowiccy urzędnicy zaangażują się w kampanię i staną się ambasadorami rowerowymi miasta. Wielu z nich na co dzień, także dojeżdżając do pracy, ale też wykonując obowiązki służbowe, wybiera rower. „Wybieram koło” to hasło przewodnie serii zdjęć, które będą publikowane w mediach społecznościowych miasta. Na każdym z nich pojawią się urzędnicy, którzy zdecydują się opowiedzieć o swoich doświadczeniach, żeby w ten sposób zachęcić innych do naśladowania. Urząd Miasta będzie też organizował rowerowe piątki i rekomendował właśnie w ten dzień tygodnia przyjazdy do pracy na rowerze.

Ramowy program wydarzeń Europejskiego Tygodnia Mobilności:

16 września (piątek): Rusza cykl „Wybieram koło” w mediach społecznościowych. Urzędnicy opowiedzą, jak i dlaczego jeżdżą na rowerze m.in. do pracy, żeby zachęcić do tego mieszkańców. 

17 września (sobota):

Plogging na rowerach czyli pracownicy firm sprzątają Borki. Akcja sprzątania okolic Borek w Szopienicach, tym razem z udziałem pracowników katowickich firm i z wykorzystaniem rowerów. Start: godz. 10.00, przystanek Borki Pętla. Zainteresowane firmy mogą się zgłaszać pod adresem: katoobywatel@katowice.eu;

Dni Energii na Rynku – w programie m.in. wydarzenia związane z rowerami jak kino rowerowe Fundacji Arka i rowery przygotowane do stacjonarnych zawodów – GoldSprinty.

18 września (niedziela), Warsztaty w Kato Urban Corner: Przeciepnij sie na koło – warsztaty naprawy rowerów z Tomaszem Śliwińskim z Warsztatu 77  (obowiązują zapisy) https://katourbancorner.pl

19 września, Rynek: szkoła jazdy na rowerach elektrycznych (Roler) – godz. 10.00 do 15.00

20 września, Rynek: szkoła jazdy na e-hulajnogach (Bolt) – godz. 12.00-15.00

21 września: Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach - EDWARD - 24-godzinne działania prewencyjne prowadzone przez policje ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

22 września/Dzień bez samochodu (czwartek):

Mała Strefa Kultury – Parklet Teatralna 4 – Instytut Korfantego zaprosi na rozmowy o rowerach jako elemencie transportu zrównoważonego w mieście (transmisja on-line) a od 16.30 do 17.30 odbędą się w tym miejscu wybory króla i królowej przejazdu „Gwiazdy na kole”. W programie także kameralne koncerty i naturalne izotoniki z katowickiej kranówki. 

Gwiazdy na kole – przejazd rowerowy w wersji miejskiej, którego uczestnicy zaprezentują się w strojach stylowych lub codziennych, ale nie „typowo” rowerowych. Start: godz. 17.30 z Rynku (plac przed Teatrem Śląskim) - pętla wokół osiedla Gwiazdy.  Ideą przejazdu jest pokazanie, że rower służy komunikacji i można na nim jeździć stylowo po mieście.

Bezpłatna komunikacja miejska - kierowcy będą tego dnia zwolnieni z opłat za bilety komunikacji publicznej, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu

24 września/Jazda szlakiem murali: zapisy na przejazd rowerowy szlakiem murali katowickich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy – osobiście w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13 lub mailowo: katowice@silesia.travel. Jazda szklakiem murali rozpocznie się w sobotę, 24 września, o godz. 10.00. Zbiórka przy Centrum Informacji Turystycznej.