Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
9 °C
AAA

Oddaj elektroodpady – odbierz kompost i zasiej łąkę

#EkoSilesia
W Katowicach w zamian za oddanie elektroodpadów będzie można otrzymać kompost i nasiona łąk kwietnych. Od 16 do 23.09. br., między godziną 15:00 a 18:00 przy ul. Misjonarzy Oblatów MN, przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach, zostanie ustawiony kontener, do którego można oddać zużyte urządzenia elektryczne.

Stary czajnik, niedziałająca lampa, zepsuty odkurzacz, elektronarzędzia, a nawet pralka i lodówka czy też małe urządzenia typu telefony komórkowe, lokówki, które nie spełniają już swoich zadań – wszystkie te problematyczne odpady powinniśmy oddać do odpowiednich punktów, aby możne je było odpowiednio zutylizować, ponieważ nie są to zwykłe śmieci. Elektrourządzenia zawierają wiele toksycznych i niebezpiecznych substancji, które po nieodpowiedzialnym wyrzuceniu mogą się dostać do gleby czy wody i je skazić. 

Jak się pozbyć elektroodpadów? Przede wszystkim można je oddać do jednego z Gminnych Punktów Zbierania Odpadów (Zaopusta 70, Obroki 136, Milowicka 7B oraz po zakończeniu modernizacji Bankowa 10). Oprócz tego podczas zakupu nowego urządzenia można w sklepie zostawić zużyty sprzęt tego samego rodzaju i spełniający te same funkcje, co urządzenie kupowane. Natomiast w sklepach wielkopowierzchniowych (powyżej 400 m2) można zostawić dowolny zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, pochodzący z gospodarstw domowych, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm, bez konieczności kupowania nowego.

Od zeszłego roku można również pod specjalnym numerem telefonu – 12 292 66 66 lub przez stronę elektrosmieciarka.pl zgłosić sprzęt wielkogabarytowy i wtedy pracownik w umówionym terminie podjeżdża i odbiera elektroodpady. Drobny sprzęt elektryczny można oddać jedynie w połączeniu z odbiorem urządzeń o dużych gabarytach. 

Do tych wszystkich sposobów dochodzą także organizowane co jakiś czas specjalne akcje, które mają za zadanie wzmocnić przekaz o tym, że elektroodpady wymagają szczególnego traktowania. MPGK Katowice postanowiło właśnie dodać kolejną akcję do swoich działań. W Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach, przy ul. Misjonarzy Oblatów MN zostanie ustawiony kontener, do którego można oddać zużyte elektroodpady. Codziennie, przez tydzień, od 16 do 23.09, w godzinach od 15:00 do 18:00 można podejść i zostawić zużyty sprzęt. W zamian oddający otrzyma 3-kilogramowy worek kompostu oraz nasiona łąk kwietnych.

Kompost można wykorzystać jeszcze przed zimą lub zostawić na wiosnę. Został on specjalnie zapakowany na potrzeby akcji i oznaczony logiem MPGK. Służy do nawożenia np. roślin ozdobnych, trawników, terenów zielonych. Dodatkowo dołączona będzie instrukcja zakładania łąki, aby na odpowiednio przygotowaną ziemię wiosną posadzić rośliny. W ten sposób można w pewien sposób wynagrodzić środowisku produkcję kolejnych niebezpiecznych odpadów.

Ochrona środowiska naturalnego to zadanie bardzo ważne w naszej działalności, wręcz wpisane w nasze DNA. Działamy zgodnie z wszystkimi wymogami prawa, ale dążymy także do jak najszerszego uświadamiania mieszkańców naszego miasta o tym, jak należy z poszczególnymi rodzajami odpadów postępować. Dlatego podjęliśmy tym razem współpracę z Parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby właśnie zwrócić się do jej parafian z tym apelem. Dodatkowo dogodne położenie niedaleko centrum miasta i z łatwym dojazdem powinno przekonać również innych mieszkańców do oddania elektrośmieci w to miejsce. Wszystkie odpady, które trafią w wyniku tej akcji na Parafię, zostaną potem przetransportowane do Zakładu Przetwarzania. Pracownicy odseparują wszystkie składniki i te przydatne zostaną skierowane do dalszego użytku, a te szkodliwe będą zneutralizowane, aby nie szkodziły środowisku – mówi Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.