Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Oczyszczalnia ścieków i aquapark w Tychach w rok wyprodukowały ponad 14,8 tys. MWh energii

Foto: facebook.com/TychyDobreMiejsce
Bioelektrociepłownie w otwartym niespełna trzy lata temu Wodnym Parku Tychy oraz w miejscowej oczyszczalni ścieków łącznie wyprodukowały w 2020 r. ponad 14,8 tys. megawatogodzin energii, co zapewniło im samowystarczalność energetyczną. Nadwyżka - ok. 5 tys. MWh - trafiła do sieci.

"Ilość energii wyprodukowana w minionym roku przez bioelektrociepłownie w oczyszczalni ścieków oraz Wodnym Parku Tychy pozwoliłaby na roczne zasilanie 17,5-tysięcznego miasta”

poinformował we wtorek rzecznik tyskiego aquaparku Michał Pawlak.

W końcu kwietnia miną trzy lata od uruchomienia parku wodnego, który jest jedynym w Polsce tego typu obiektem zasilanym energią z biogazu. Właścicielem aquaparku jest Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) w Tychach, do którego należy także oczyszczalnia ścieków. Wytworzony tam - w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych - biogaz dostarczany jest do parku rurociągiem.

Jak podał we wtorek Wodny Park Tychy, w ubiegłym roku bioelektrociepłownie przy oczyszczalni oraz aquaparku wyprodukowały łącznie 14 tys. 827 megawatogodzin energii, co w całości zaspokoiło potrzeby energetyczne obu obiektów. Nadwyżka wytworzonej energii (5 tys. megawatogodzin) została sprzedana do sieci energetycznej.

Wytworzenie takiej ilości prądu w tradycyjnych elektrowniach węglowych wymagałoby spalenia blisko 4,7 tys. ton węgla kamiennego - to tyle, ile mieści się w 67 pełnych wagonach kolejowych. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii uniknięto emisji dwutlenku węgla, do atmosfery nie trafiły też pyły i inne zanieczyszczenia.

Specjaliści wyliczyli, że aby wytworzyć podobną ilość prądu w instalacjach fotowoltaicznych, farma słoneczna musiałaby mieć powierzchnię ok. 30 hektarów.

Energia cieplna i elektryczna zwykle generują największe koszty utrzymania parków wodnych. Dlatego przed rozpoczęciem budowy Wodnego Parku Tychy analizowali działanie innych polskich aquaparków, z których duża część - m.in. ze względu na te obciążenia - jest deficytowa. Analizy potwierdził zasadność zasilania obiektu energią z biogazu.

Pod koniec ubiegłego roku spółka RCGW, do której należy Wodny Park Tychy, została liderem Tyskiego Klastra Energii - inicjatywy, dzięki której będzie możliwe tworzenie nowych źródeł energii odnawialnej, a także wspieranie różnych źródeł energii, które następnie będą mogły wzajemnie się bilansować. Kolejnym celem klastra jest zagospodarowanie nadwyżki energii na potrzeby komunalne w Tychach i okolicach.

Do 2050 r. Unia Europejska ma się stać zeroemisyjnym obszarem świata, a energetyka odpowiada za 75 proc. emisji. Dlatego ważne jest takie ukształtowanie sektora energetycznego, by w maksymalnym stopniu spełniał wymagania zeroemisyjności; dla nas na Śląsku niemniej ważne jest także to, by sektor umożliwił transformację obszaru górniczego”

powiedział prezes RCGW Zbigniew Gieleciak, tłumacząc ideę przyświecającą tyskiemu klastrowi.

Wodny Park Tychy otwarto 30 kwietnia 2018 r.; od początku jest zasilany prądem i ciepłem z własnych źródeł. Jego budowa trwała trzy lata i, jak wówczas informowano, pochłonęła - wraz z wyposażeniem obiektu - ok. 112 mln zł.

W ubiegłym roku tyski aquapark został poważnie dotknięty kryzysem wynikającym z pandemii. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami obiekt był zamknięty od 12 marca do 18 czerwca oraz ponownie jesienią - od 17 października 2020 r. do dziś. Podczas czterech miesięcy działania park musiał ograniczyć maksymalną liczbę gości najpierw o połowę, a następnie o 25 proc., wprowadzono też niezbędne środki bezpieczeństwa epidemicznego.

Po okresie zamknięcia, przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego odwiedziło nas tylko niewiele mniej klientów niż w analogicznych miesiącach roku 2019. Na tle innych polskich aquaparków byliśmy w tej materii niekwestionowanym liderem”

powiedziała wiceprezes RCGW Aneta Dąbrowska.
 

Obecnie Wodny Park Tychy na bieżąco uczestniczy w pracach nowo powstałego stowarzyszenia obiektów basenowych, zabiegając o możliwość ponownego otwarcia basenów i aquaparków. „Liczymy, że nasze argumenty - przestrzeganie rygorystycznych obostrzeń i zapewnienie zdrowego spędzania wolnego czasu - już wkrótce pozwoli nam wrócić do działania” – dodała wiceprezes.

RCGW, oprócz aquaparku, jest także właścicielem ponad 200 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz 31 przepompowni ścieków znajdujących się w gminie Tychy, a także zarządcą 360 km kanalizacji sanitarnej w mieście. (PAP)


Komentarze