Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
26 °C
AAA

Nowe tablice w śląskich rezerwatach przyrody

#EkoSilesia
W 12 rezerwatach przyrody położonych w województwie śląskim pojawiło się nowe oznakowanie. Jego montaż zleciła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Zakończyliśmy znakowanie tablicami informacyjnymi rezerwatów przyrody w województwie śląskim. Na tablicach umieściliśmy podstawowe informacje o danym rezerwacie, poglądową mapę oraz piktogramy przedstawiające obowiązujące w rezerwatach ograniczenia i zakazy”

mówi Łukasz Zych, rzecznik prasowy katowickiej RDOŚ.

Jednym z głównych zagrożeń dla rezerwatów przyrody jest presja człowieka. Wielu ludzi ciągle nieświadomie łamie zasady obowiązujące na ich terenie. Niestety, nie brakuje również takich, którzy robią to świadomie, na przykład poprzez nielegalne uprawianie sportu na terenie rezerwatu. Mowa o jeździe quadami czy motocyklami.

Dlatego wszystkie tablice stanęły w miejscach najbardziej narażonych na aktywność człowieka, często przy drogach, szlakach turystycznych, lub ścieżkach edukacyjnych.   

Oprócz informacyjnych, ustawiono też tablice typowo urzędowe – z godłem państwowym i nazwą formy ochrony przyrody. Wymieniono też tablice stare, zniszczone i nieaktualne.

Aby być bliżej natury, wszystkie tablice zostały zamontowane na drewnianych stelażach.

Łącznie ustawionych zostało 49 tablic, a oznakowaniem objęto 12 rezerwatów przyrody: Szeroka w Beskidzie Małym, Pod Rysianką, Romanka, Łęg nad Młynówką, Stawiska, Parkowe, Ostrężnik, Lipowska, Dolina Żabnika, Śrubita, Rajchowa Góra oraz Góra Grojec.

Był to ostatni etap generalnego przeglądu i uzupełnienia, poprawy i wymiany oznakowania tablicami rezerwatów przyrody w województwie śląskim, który prowadzono przez ostatnie kilka lat. Montaż tablic był możliwy dzięki dofinansowaniu ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach znajduje się 65 rezerwatów przyrody.


Komentarze