Niebezpieczne odpady medyczne w szpitalnym korytarzu? Szpital odpiera zarzuty

Parkitka2
Kastelik

Szymon Kastelik

7 lutego, 2020

Kilkadziesiąt czerwonych worków i plastikowych pojemników, w których zgodnie z procedurami przechowuje się materiały niebezpieczne leżało na... korytarzu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie! Z naszych informacji wynika, że do tej części szpitala mógł wejść praktycznie każdy. Jako pierwsi opublikowaliśmy szokujące zdjęcia! Przedstawiciele szpitala odpierają zarzuty i obarczają winą... firmę, która nie odebrała śmieci na czas. Jak tłumaczą - odpady zostały już usunięte, a zagrożenia epidemiologicznego nie ma!

O sprawie informowaliśmy dzisiaj. Jeden z czytelników przesłał nam zdjęcia i informację o tym, że przez dłuższy czas Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie miał składować odpady medyczne w dostępnym dla wszystkich miejscu. Materiały przetrzymywane były w workach i pojemnikach czerwonych. Ten kolor oznacza m.in. materiały zakaźne takie jak bandaże, tampony oraz rękawiczki z śladami płynów ustrojowych, a nawet mogą to być kończyny ciała po amputacjach. 

CZYTAJ TAKŻE  Makabra w szpitalu! Góra materiałów zakaźnych i amputowane części ciała na korytarzu?

Szpital przesłał do nas oświadczenie, w którym wyjaśnia całą sytuację.

Odpady medyczne pochodzące z bieżącej działalności Szpitala są wywożone codziennie. Ostatni wywóz miał miejsce w dniu dzisiejszym (7.02.2020) około godziny 12.00. W trakcie jednego transportu ze Szpitala wywożonych jest od 1 do 1,8 tony odpadów. Przed wywozem wszystkie odpady medyczne są zabezpieczane w magazynie odpadów lub wyznaczonych do tego miejscach przyległych do magazynu. Co półtorej godziny miejsca te są czyszczone i dezynfekowane, aby wyeliminować jakiekolwiek ryzyko skażenia.

Zrobione zdjęcia to efekt tego, iż na czas nie został odebrany jeden z transportów. Odpady złożone obok magazynu były w pełni zabezpieczone. Zostały już całkowicie usunięte. Obecnie wszystkie odpady są składowane w magazynie.

Biuro Prasowe

Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie

Próbowaliśmy się skontaktować z firmą REMONDIS, jednak nie udało nam się dodzwonić. Wysłaliśmy e-mail z zapytaniem, jednak nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Ostatecznie szpital po naszej interwencji błyskawicznie uporał się niebezpieczeństwem. Według dyrektora materiały zakaźne nie zalegają już w tym miejscu.  

O tym w jaki sposób takie materiały powinny być składowane mówi ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi.

Rozporządzenie określa warunki, w jakich powinny być przechowywane materiały, również te o sygnaturze 18 01 03 (jeden z pojemników jest oznaczony takim kodem). Dokument wyjaśnia to w § 7:

1) posiada niezależne wejście;

2) jest zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych;

3) posiada ściany i podłogi wykonane z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynfekcję;

4) jest zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni oraz innych zwierząt;

5) posiada drzwi wejściowe bez progu, których szerokość i wysokość gwarantuje swobodny dostęp;

6) posiada miejsca lub boksy wydzielone i oznakowane w zależności od rodzaju magazynowanych odpadów medycznych, a w przypadku magazynowania odpadów medycznych w oznakowanych, szczelnie zamkniętych pojemnikach lub kontenerach dopuszcza się brak wydzielonych boksów;

7) jest wyposażone w termometr do pomiaru temperatury wewnątrz pomieszczenia;

8) posiada wentylację zapewniającą podciśnienie, z zapewnieniem filtracji odprowadzanego powietrza; dopuszcza się zastosowanie wentylacji grawitacyjnej pod warunkiem magazynowania odpadów medycznych w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub kontenerach i oznakowanych w zależności od rodzaju magazynowanych odpadów medycznych;

9) posiada zabezpieczenia techniczne przed rozprzestrzenianiem się magazynowanych odpadów medycznych, obejmujące również gromadzenie ewentualnych odcieków z tych odpadów. 

Rozporządzenie określa również, że w takim pomieszczeniu musi być dostęp do bieżącej wody oraz wyznaczone miejsce do środków czystości. Dokument przedstawia również warunki, jakie muszą spełniać pomieszczenia służące wstępnemu magazynowi:


1) jest przeznaczone i przystosowane do wstępnego magazynowania odpadów;

2) posiada uszczelnione podłoże i zorganizowane dojazdy lub dojścia;

3) jest zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych;

4) jest zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni oraz innych zwierząt;

5) jest zabezpieczone przed wpływem czynników atmosferycznych, w tym zadaszone;

6) jest utrzymywane na bieżąco w czystości.

Treść całego rozporządzenia dostępna jest POD TYM LINKIEM

Jak informuje szpital została już uruchomiona procedura wyłonienia nowej firmy, która zajmie się odbiorem, transportem i unieszkodliwianiem odpadów medycznych.

Na stronie Szpitala została zamieszczona informacja z tzw. otwarcia ofert. Jedyną ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest REMONDIS Medison sp. z o.o. Oferta podlega obecnie badaniu i ocenie.

Paritka1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.3µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3