Metropolia utworzyła spółkę celową do budowy spalarni odpadów

Scrapyard 2441432 1920

Redakcja

27 maja 2020

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia utworzyła we wtorek spółkę celową do budowy i uruchomienia spalarni odpadów, z kapitałem zakładowym 20 mln zł. W ciągu trzech miesięcy GZM chce wybrać lokalizację instalacji.

Uchwałę ws. utworzenia spółki pod nazwą GZM – Czysta Energia sp. z o.o. przyjęło we wtorek zgromadzenie Metropolii. „Podstawowym celem działalności spółki jest organizacja i przygotowanie procesu inwestycyjnego, zmierzającego do budowy i uruchomienia instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych” - napisano w uchwale.

Wskazano, że kapitał zakładowy spółki w chwili jej zawiązania wynosi 20 mln zł i zostanie pokryty poprzez wniesienie przez GZM wkładu.

„W tym momencie te podmioty, które będą w stanie zabezpieczyć strumień odpadów, będą mogły samodzielnie podejmować taką decyzję. Chcielibyśmy być gotowi, aby móc wdrożyć rozwiązania, które – mam nadzieję – pozwolą płacić naszym mieszkańcom mniej za system gospodarki odpadami” - mówił przewodniczący zarządu GZM.

Przewodniczący zarządu GZM poinformował, że w ostatnich tygodniach zarząd GZM przeprowadził wstępną analizę formalno-prawną dla powstania instalacji oraz formuły jej budowy. „W tej chwili jesteśmy na etapie wskazania lokalizacji – jest siedem zgłoszeń” - podał. Dodał, że wybór – w oparciu o konsultacje z gminami członkowskimi – powinien zapaść w ciągu dwóch, trzech miesięcy.

Zastrzegł jednak, że taka inwestycja powinna być dobrze skomunikowana z siecią dróg i musi mieć dobry dostęp do sieci ciepłowniczej i energetycznej. „Mamy nadzieję, że ostateczna decyzja będzie też trochę podyktowana ewentualnym wsparciem gminy, na terenie której ta instalacja powstanie – to bowiem również spore dochody do budżetu” - przypomniał.

„Być może taka instalacja pomogłaby radzić sobie z trudnościami budżetowymi, które część miast obecnie ma. Mamy ostatnie informacje z prac Regionalnej Izby Obrachunkowej: co najmniej dwa miasta mają już negatywną ocenę sprawozdania za zeszły rok. Mamy nadzieję, że te miasta są w stanie szybko sobie z tym poradzić” - zasygnalizował Karolczak.

Czytaj także: Zabrze: Elektrociepłownia będzie w większym stopniu zasilana paliwem z odpadów

Pytany o perspektywę realizacji instalacji przewodniczący zarządu GZM wskazał, że od momentu podjęcia uchwały wybór lokalizacji powinien zająć dwa do trzech miesięcy. W tym czasie pełnomocnik przeprowadzi procedurę rejestracji spółki. Zarząd ma zostać wybrany, kiedy gotowa będzie już dokumentacja dotycząca formy prowadzenia inwestycji, ze wskazaną lokalizacją i analizą ekonomiczną.

Podał, że w uzasadnieniu wtorkowej uchwały uściślono miejsce miasta Gliwice i projektu zakładającego budowę niewielkiej spalarni – o wydajności 80 tys. ton - jako komplementarnego dla projektu GZM. „Uważamy że te dwie instalacje zapewnią pełne bezpieczeństwo np. w przypadku przestojów technologicznych lub awarii” - powiedział uściślając, że oba projekty będą realizowane osobno.

W listopadzie ub. roku przedstawiciele miast i gmin członkowskich GZM przyjęli uchwałę intencyjną, wyrażając „wolę podjęcia działań w zakresie realizacji przedsięwzięć zmierzających do powstania instalacji termicznego przekształcania odpadów dla obszaru GZM z wytworzeniem energii elektrycznej oraz ciepła”. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 4.2µg/m3