Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-4 °C
AAA

Koronawirus udowodnił, że smog pochodzi głównie od aut

#EkoSilesia
NASA I Europejska Agencja Kosmiczna zanotowały spory spadek poziomu dwutlenku azotu nad terytorium Chin. To on jest głównym składnikiem smogu. Specjaliści z twierdzą, że przynajmniej częściowo przyczyną jest ograniczenie podróży związane z epidemią koronawirusa.

Specjaliści spadek zaobserwowali w pobliżu Wuhan, ale później obniżona ilość NO2 była wszędzie. Dwutlenek azotu wydobywa się z rur wydechowych samochodowych.  To dzięki niemu chmura unosząca się nad miastami ma żółto-brunatny kolor.

[CZYTAJ TAKŻE: Potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce!]

Przyrządy do badania atmosfery zainstalowane na amerykańskim satelicie Aura i na europejskim satelicie Sentinel-5 od początku roku przekazują podobne dane. Mapy porównujące niebo nad Chinami w okresie 1-20 stycznia (czyli przed kwarantanną Wuhan) i 10-25 lutego (już w czasie kwarantanny) wskazują na radykalny, wcześniej nienotowany, spadek poziomu NO2. - informuje portal Transport Publiczny

Wuhan zostało poddane ścisłej kwarantannie. Filmy w internecie ukazywały puste ulice na których nie poruszał się żaden pojazd. Specjaliści z NASA zajmujący się analizą jakości powietrza twierdzą, że to pierwsze zjawisko tego rodzaju – nagłe, powiązane z konkretnym wydarzeniem i o zasięgu ogólnokrajowym.


Komentarze