Koniec z odpowiedzialnością zbiorową za niesegregowanie śmieci? Ministerstwo chce nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej

241669979 2001840869967182 7414053452860874188 n metropolia gzm

Redakcja

12 września 2021

W czwartek 9 września Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło projekt nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej. Miałaby ona regulować najważniejsze kwestie związane np. system naliczenia opłat za wywóz śmieci.

Jak poinformowała Metropolia GZM, zgodnie z informacją Ministerstwo Klimatu i Środowiska ich celem jest to, aby ograniczyć dalszy wzrost kosztów, a więc i również opłat, które ponoszą mieszkańcy z tego tytułu.

Oto najważniejsze zmiany dla mieszkańców:

Około 150 zł

To nowa maksymalna wysokość opłaty za wywóz śmieci, gdy naliczana jest według ilości zużytej wody w gospodarstwie domowym. To odpowiedź na pojawiający się problem, który powodował, że mieszkańcy, którzy - z różnych indywidualnych powodów - zużywali więcej wody, płacili również dużo więcej za wywóz śmieci, podczas gdy wcale nie produkowali ich proporcjonalnie więcej.

Koniec z odpowiedzialnością zbiorową. Kary indywidualne dla nie segregujących

Zmiany w ustawie pozwalają na to, by gminy odeszły od odpowiedzialności zbiorowej, jeśli chodzi o mieszkańców blokowisk i zabudowy wielorodzinnej. Teraz konsekwencje, a więc i ewentualne kary związane z niesegregowaniem odpadów przez pojedynczych sąsiadów, ponosiły niestety również te osoby, które obowiązek ten wykonywały rzetelnie, ale ich wysiłek szedł na marne… To mogło powodować poczucie niesprawiedliwości i demotywować do dalszej segregacji. W konsekwencji część takich osób po prostu rezygnowała z dalszego segregowania odpadów… Dzięki wprowadzonej zmianie - jeśli gminy zapewnią określone rozwiązania, to kary te mogą być naliczane indywidualnie.

Działkowicze znów będą mogli rozliczać się według deklaracji o ilości wytwarzanych odpadów

Oznacza to, że możliwość ta zostaje przywrócona, bo w wielu przypadkach okazywała się lepsza, niż metoda ryczałtowa.

Nowelizacja dopuszcza dopłacania przez gminy do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi ze środków własnych.

Dzięki temu wzrost kosztów ponoszonych przez gminy nie będzie musiał przekładać się na proporcjonalny wzrost opłat ponoszonych przez mieszkańców.

Ponadto:

- zwiększona zostanie maksymalna stawka dla przedsiębiorstw, aby minimalizować ryzyko, że mieszkańcy, którzy produkują mniej śmieci płacili za ich wywóz więcej lub tyle samo, co firmy, które wytwarzają większą ilość odpadów

- jeśli będzie taka możliwość, to będzie można zmniejszyć częstotliwość odbioru bioodpadów (dzięki ich kompostowaniu) i odpadów zmieszanych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich

- gminy będą mogły zwrócić się do ministerstwa z wnioskiem o umożliwienie zbierania w jednym pojemniku tworzyw sztucznych, metali i szkła (oczywiście po spełnieniu określonych warunków). To odpowiedź na bardzo ważny postulat, ponieważ odbiór odpadów zgodnie z dotychczasowym podziałem na frakcje w niektórych przypadkach bywa nie tylko nieefektywny ekonomicznie (znacznie większe koszty logistyki i z nią związane), ale również środowiskowo (większe emisje komunikacyjne)

 

Źródło: Metropolia GZM

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.3µg/m3 PM2.5: 0.2µg/m3